• 2014-05-13

Rusza druga edycja akcji Warszawa Czyta

Już 14 maja Warszawa po raz drugi zmieni się w wielki dyskusyjny klub książki – rusza druga edycja społecznej, oddolnej akcji Warszawa Czyta, w tym roku skoncentrowanej wokół Niewidzialnych miast Italo Calvino.

Warszawa Czyta – plakat (źródło: materiały prasowe)

Warszawa Czyta – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wśród ponad 40 wydarzeń zainspirowanych książką Calvino są dyskusje o literaturze i o mieście, spacery, maraton ilustracji, warsztaty fotograficzne, spektakle teatru improwizowanego, czytanie performatywne, koncerty, warsztaty dla dzieci, wycieczka rowerowa – i oczywiście spotkania dyskusyjnych klubów książki. Gośćmi będą m.in. Alina Kreisberg i Anna Wasilewska, tłumaczki Italo Calvino, Sylwia Chutnik, Elżbieta Janicka, Grzegorz Piątek, Filip Springer i Beata Stasińska.

Swego rodzaju trailerami akcji będą dwie dyskusje:

12 maja, poniedziałek

 • 19.00 Studiotok: Ile kosztuje pół kilo książki? – debata o wydawnictwach, księgarniach i książkach

Kto książki wydaje? Kto je sprzedaje? A kto na tym zarabia? O tym jak wygląda rynek książki w Polsce porozmawiają: Beata Stasińska (Grupa Wydawnicza Foksal, Obywatele Kultury), prof. Przemysław Czapliński (literaturoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor książki Powrót centrali), Magda Majewska (Dziennik Opinii Krytyki Politycznej i Warszawa Czyta), dr Michał Stefański (Zmowa – Związek Małych Oficyn Wydawniczych z Ambicjami). Debatę poprowadzi Agata Kowalska, dziennikarka Radia TOK FM.

Organizacja: Radio TOK FM, Teatr Studio i Warszawa Czyta | barStudio, pl. Defilad 1

13 maja, wtorek

 • 19.00 Literatura stosowana: Niewidzialne miasta

Spotkanie z udziałem tłumaczek Italo Calvino, Aliny Kreisberg i Anny Wasilewskiej, oraz Filipa Springera, autora m.in. Zaczynu i Wanny z kolumnadą, poprowadzi Juliusz Kurkiewicz.

Organizacja: barStudio | barStudio, pl. Defilad 1

Wybrane elementy programu:

14 maja, środa

 • 19.00–21.00 Warszawa między dystopią a utopią

O warszawskich eksperymentach, utopijnych planach i prowizorce dyskutować będą Sylwia Chutnik, Bogna Kietlińska, Grzegorz Piątek i Konrad Pustoła. Prowadzenie Krzysztof Cibor, Warszawa Czyta. Debatę uzupełnią spacery po placu Defilad prowadzone przez gości.

Organizacja: Warszawa Czyta i barStudio | barStudio, pl. Defilad 1

15 maja, czwartek

 • 18.00-20.00 Miasta i pamięć. Praktyki upamiętniania i zapominania w Warszawie

Co mieszkańcy Warszawy chcą w niej wspominać, jak to robią, co przy okazji zapominją. W jaki sposób pamięć kształtuje miasto i jak, zmieniając miasto, człowiek zmienia pamięć o nim i jego mieszkankach. O tym wszystkim będą rozmawiać dr Elżbieta Janicka, Bogna Kietlińska i Anna Czyżewska. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Cibor.

Organizacja: Stowarzyszenie Pracowania Etnograficzna | Pracownia Duży Pokój, Koszykowa 24/12

 • 19.00-20.00 Miasta i pragnienia – czytanie performatywne

Teatralna interpretacja Niewidzialnych miast. W literacką podróż uczestników zabiorą warszawscy aktorzy: Bartłomiej Firlet i Karol Pocheć. Czytanie performatywne z muzyką wykonywaną na żywo przez Mikołaja Tabako. Adaptacja i reżyseria: Katarzyna Krapacz.

Organizacja: Studio Teatralne Koło | MiTo art.café.books, Waryńskiego 28

 • 20.00-22.45 Warszawa Czyta Wielkie piękno Paolo Sorrentino

O tym, jak kino i Niewidzialne miasta są w stanie zawojować naszą wyobraźnię, mimo że nie ruszymy się z kinowego fotela w Warszawie, porozmawiają filmoznawcy – Marta Sikorska i Jacek Dziduszko oraz krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz. Dyskusja odbędzie się przed pokazem filmu-hołdu złożonego Wiecznemu Miastu – Wielkiego piękna w reżyserii Paolo Sorrentino, tegorocznego zdobywcy Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Organizacja: Warszawa Czyta, kino.Lab, Film Point Group | kino.Lab, Jazdów 2

Bilety w cenie 7 zł do nabycia w kasie kina.

17 maja, sobota

 • 11.00-1.00 Maraton ilustracji (dla amatorów i profesjonalistek)

Podczas ilustracyjnego maratonu w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich uczestnicy w dowolnej czarno-białej technice zilustrują jedno z miast opisanych przez Italo Calvino. Ze zgromadzonych prac zostanie stworzony zin – antologię portretów tych wyobrażonych miejsc.

Wśród uczestników m.in. Ola Cieślak, Michał Rzecznik, Olga Wróbel.

Księgarnia Moda na czytanie, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich | Bracka 25

 • 14.00-17.00 Zmiana Niewidzialnych Miast – wycieczka rowerowa po niewidzialnej Warszawie

Razem ze Zmianą Organizacji Ruchu, nieformalną grupą warszawskich rowerzystek i rowerzystów, będzie można przejechać się po Warszawie, której nie znanej, której się nie widzi i często nie chce widzieć, Warszawie, która jest domem uchodźców, imigrantek, przyjezdnych.

Organizacja: zmiana.org.ru | start: Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Bracka 25

 • 20.00-01.00 Nocne czytanie Niewidzialnych miast

Organizacja: Warszawa Czyta i Towarzystwo Arteterapii i Animacji Kultury (TAAK) | Księgarnia Moda na czytanie, Bracka 25

18 maja, niedziela

 • 12.00 Wózkiem po Krakowskim Przedmieściu – spacer na wózkach

Popatrz na znany fragment Traktu Królewskiego z nieznanej perspektywy – usiądź na wózku inwalidzkim i zobacz, na jakie bariery napotykają na co dzień osoby z niepełnosprawnością ruchu.

Organizacja: Kulawa Warszawa, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Station Warsaw

Obowiązują zapisy.

 • 14.30-18.00 Spacer po niewidzialnym mieście

W przedwojennej Warszawie krążył żart, że na ciepłe miesiące Nalewki przenoszą się do Otwocka. Uzdrowisko nad Świdrem z charakterystyczną drewnianą zabudową przyciągało nawet 30 tysięcy kuracjuszy ze stolicy. Do dziś zachowały się zdjęcia przepełnionych wagonów kolejki wąskotorowej zmierzających na tzw. linię otwocką, gdzie po spokój i dla ratowania zdrowia zmierzały tysiące warszawiaków. Dziś drewniane wille stoją puste lub płoną, bo wartość działki ma większą wartość rynkową niż one same.

Organizacja: stowarzyszenie Chodź nad Świder | start: Stacja SKM Świder, Otwock

21 maja, środa

 • 21.30 Epilog Akcji – koncert / słuchowisko – SzaZa i Joanna Halszka Sokołowska

Słuchowisko tworzone na żywo na podstawie Niewidzialnych miast Italo Calvino. Muzyka, dźwiękowe efekty synchroniczne, postacie, krajobrazy, miasta, zaduma i głos – w spontanicznym uniesieniu – powstające tu i teraz. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, posiłkując się szeroką gamą barw, improwizując, wchodząc w interakcje ze słowem czytanym i śpiewanym przez Joannę – tworzą muzyczną narrację dla fascynującej literatury Calvino.

Cafe Kulturalna, pl. Defilad 1

Bilety w cenie 15 zł.

Warszawa Czyta
Od 14 do 18 maja 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz