Zbrodnia, kara, osądzenie – Zbigniew Libera i Roee Rosen w Labiryncie

Od 16 maja w Galerii Labirynt w Lublinie będzie można oglądać wystawę prac Zbigniewa Libery i Roee Rosena pt. Noc sądu.

Zbigniew Libera, „Ludzie palą pieniądze”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Libera, „Ludzie palą pieniądze”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest zestawieniem dwóch odmiennych koncepcji krążących wokół motywu zbrodni, kary i osądzenia. To ostra polemika, poruszająca problemy kondycji człowieka w kontekście globalnego kryzysu i przekraczania granic w takich sferach jak polityka, ekonomia czy etyka.

Noc sądu to pierwsza wspólna wystawa dwóch wybitnych artystów, którzy dotykają w swojej twórczości trudnych tematów, związanych z historią, pamięcią i odpowiedzialnością.

Silnie upolitycznioną twórczość Roee Rosena i Zbigniewa Libery konsoliduje w centralnym punkcie Europy refleksja nad mającym swe korzenie w zachodniej części świata kryzysem ekonomicznym oraz, tak wyraźnym na Wschodzie, kryzysem wartości moralnych. Ich konfrontacja z polityczno-społecznym brakiem równowagi jasno wskazuje na nadużycia, jakich dopuszczają się decydenci, balansując na granicy norm.

– mówi Agnieszka Chwiałkowska, kuratorka wystawy.

Prezentacja obejmuje najnowsze prace artystów – film The Buried Alive Videos oraz książkę wraz z cyklem gwaszy Maxim Komar-Myshkin: Vladimir’s Night Roee Rosena, a także serię inscenizowanych fotografii i wideo Final Judgement Zbigniewa Libery. Ważnym elementem twórczości obydwu artystów jest konfrontowanie się ze społecznymi i politycznymi problemami, a także z kulturowymi tabu. Noc sądu to ostra polemika, poruszająca problemy kondycji człowieka w kontekście globalnego kryzysu i przekraczania granic w polityce, ekonomii czy etyce. Pozostające w silnej korelacji prace Roee Rosena i Zbigniewa Libery wytyczają wiele nowych ścieżek w dyskursie publicznym, wytrącając przy tym odbiorcę z automatyzmów postrzegania rzeczywistości.

Zbigniew Libera, Roee Rosen, Noc sądu
Wernisaż: 16 maja 2014 roku, godz. 19.00
Spotkanie z artystami odbędzie się 17 maja 2014 roku o godzinie 18.00 (Rozmowę poprowadzą Jarosław Lubiak oraz Stach Szabłowski)
Wystawa potrwa do 29 czerwca 2014 roku
Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin

Dodaj komentarz