• 2014-05-12

Vytuatas V. Stanionis – 80 par oczu, 80 twarzy w Starej Galerii ZPAF

Od 15 maja w Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Vytautasa V. Stanionisa pt. Fotografie do dokumentów.

Fot. Vytuatas V. Stanionis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Vytuatas V. Stanionis (źródło: materiały prasowe organizatora)

80 par oczu, 80 twarzy – niektóre spokojne, inne jakby wystraszone, zdezorientowane, jeszcze inne po prostu obojętne, albo nawet lekko ironiczne. 40 portretów, a właściwie – 40 podwójnych portretów, bo na każdym są dwie osoby. Ludzie w różnym wieku, o różnej płci i różnym statusie społecznym – obok siebie. Fotografowani w jednakowych pozach, z neutralnym wyrazem twarzy. Niemal identyczne odzienia, identycznie ułożone włosy.

Niekiedy podobieństwo pozwala domniemywać, że to krewni. Niektórzy nie zdjęli nawet kożucha, podczas gdy inni są schludni i wystrojeni. To bycie obok siebie podczas fotografowania wydaje się dziwne i pełne zakłopotania. Fotografowani nie nawiązują żadnego kontaktu ze swoimi sąsiadami. Z drugiej strony puste miejsce w kadrze świadczy, że mogli się odsunąć, a nie zrobili tego.

Ieva Meilutė-Svinkūnienė

Vytautas V. Stanionis urodził się 27 października 1949 roku w Olicie. Fotografią zainteresował się w dzieciństwie, obserwując ojca przy pracy. W młodości największy wpływ miało na niego ożywienie fotografii, jakie miało miejsce na Litwie w latach 80. Pracował jako fotograf w fabryce i korespondent w różnych czasopismach. Był przewodniczącym Olickiego Oddziału Towarzystwa Fotograficznego. Od 1994 roku pracował jako wolny strzelec. W latach 1988-1990 aktywny działacz litewskiego Sąjūdisu; odznaczony Medalem Niepodległości Litwy. Od 1972 r. członek Litewskiego Związku Artystów Fotografików. Brał udział w różnych wystawach na Litwie i za granicą. Autor i redaktor publikacji o fotografii, kurator wystaw. W 1996 i 2000 r. przyznano mu nagrodę Samorządu Olity w dziedzinie kultury. W 2000 r. uzyskał stypendium Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej, a w latach 2003-2004 oraz 2005 – indywidualne stypendium państwowe dla twórców sztuki i kultury. Obecnie mieszka i pracuje w Olicie.

Na wernisażu wystawy obecny będzie autor Vytautas V. Stanionis oraz Prezes Kowieńskiego Oddziału Litewskiego Związku Artystów Fotografików Gintaras Ćesonis.

Organizatorzy wystawy: Litewskie Centrum Kultury, Okręg Warszawski ZPAF

Vytuatas V. Stanionis, Fotografie do dokumentów
Wernisaż: 15 maja 2014 roku, godz. 18.00
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa

Dodaj komentarz