31 maja i 1 czerwca w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja weekendowej akcji miejskiej Streetwaves zatytułowana Miejskie kolonie, nadmorskie wczasy.

Streetwaves „Miejskie kolonie, nadmorskie wczasy” (źródło: materiały prasowe)

Streetwaves „Miejskie kolonie, nadmorskie wczasy” (źródło: materiały prasowe)

Streetwaves to weekendowa akcja miejska, która każdego roku, zwiastując nadejście lata, wyprowadza działania artystyczne z klubów i galerii w przestrzeń gdańskich dzielnic. Uczestnicy porzucają centrum w poszukiwaniu miejsc do tej pory nieodkrytych dla sztuki i działań kulturalnych – tym razem dzielnicami-stolicami, które odwiedzą 31 maja i 1 czerwca, będą Wrzeszcz Dolny i Wyspa Sobieszewska. Jak zwykle nie zabraknie koncertów w nietypowych miejscach, instalacji na skwerkach, warsztatów na zieleńcach, ulotnych akcji i niespodziewanych interwencji.

Obiecujemy solidną dawkę spacerów w sobotę i wypoczynku w niedzielę. Będziemy wspólnie pałaszować śniadania na trawie, przyglądać się performansom tanecznym, oglądać filmy, brać udział w warsztatach, grać w badmintona i gumę, chętni pójdą w las na podchody, a leniwi zagrają w brydża pod chmurką. Jedno jest pewne: w ten weekend nuda zostaje w domu.

– Natalia Cyrzan, koordynatorka Streetwaves

31 maja uczestnicy Streetwaves przemierzą zakątki Wrzeszcza Dolnego: jego malownicze ulice, które przecina potok Strzyży, miejskie parki i zieleńce, zakamarki, o których wielu nie pamięta, których wielu nigdy nie widziało. Podczas wrzeszczańskich kolonii zagrają m.in. Wild Books, Artur Maćkowiak, Langfurtka, Pablopavo i Ludziki, L.U.C.. Nie zabraknie też muzycznych niespodzianek. Uczestnicy na nowo odkryją uroki wakacji spędzanych w mieście: koniecznie trzeba założyć wygodne buty i uprzedzić rodziców, żeby nie czekali z kolacją.

1 czerwca zaplanowano ucieczkę z miasta – obowiązkowo trzeba spakować prowiant, krem przeciwsłoneczny, spray na komary i ciepłe skarpety na wieczór. Kanikuła sobieszewska będzie prawdziwym dniem dziecka: uczestnicy przeniosą się w klimat leniwych wczasów, które pokolenie dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków pamięta z dzieciństwa. Wehikułem czasu będzie zapomniany Ośrodek Wczasowy Drogowiec, który choć świetność ma już za sobą, nadal mami niezwykłą atmosferą i obietnicą udanego turnusu. Wczasowiczom muzycznie czas umilać będą m.in. Slalom, DVA, oraz – obowiązkowo w tych okolicznościach przyrody − Młynarski plays Młynarski. Streetwaves kulturalno-oświatowe zaprasza!

Jak zwykle podczas Streetwaves można będzie odkryć nową muzykę (kto zna czeski zespół DVA?), a dla corocznych interwencji artystycznych znajdą się nowe, szalone lokalizacje (co powiecie na domki campingowe w roli jednodniowych galerii?). Tradycyjnie nie zabraknie meczu z oprawą muzyczną, wycieczek z niezwykłymi przewodnikami, pikników i potańcówek.

Streetwaves: Miejskie kolonie, nadmorskie wczasy
31 maja, 1 czerwca 2014 roku
Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk

Dodaj komentarz