• 2014-05-12

Ryszard Czajkowski z retrospekcjami polarnymi w Warszawie

Od 9 maja w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Ryszarda Czajkowskiego pt. Retrospekcje polarne.

Fot. Ryszard Czajkowski, „Retrospekcje polarne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ryszard Czajkowski, „Retrospekcje polarne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Retrospekcje polarne to tytuł najnowszej wystawy czasowej z cyklu Natura – Sztuka. Autorem prezentowanych fotografii jest Ryszard Czajkowski, znany polski geofizyk, polarnik, podróżnik oraz dziennikarz i reporter, autor licznych programów telewizyjnych oraz filmów o tematyce podróżniczej. Na wystawie zostaną pokazane współczesne oraz dawne fotografie ze Spitsbergenu – największej wyspy Norwegii, położonej w archipelagu Svalbard w północno-zachodniej części Morza Barentsa, na której od kilkudziesięciu lat działa Polska Stacja Polarna w Hornsundzie.

Autor opisuje swoje wrażenia i refleksje z wypraw w arktyczne rejony Europy:

Chcę opowiedzieć o podróży sentymentalnej. Pierwszy raz byłem na Spitsbergenie w 1971 roku i przez kolejne dziesięć lat, nieomal wyłącznie, zajmowałem się sprawami wypraw polarnych. Dla mnie Spitsbergen to najpiękniejsze miejsce na świecie. Każda kolejna wyprawa była nieustannym pasmem radości. Może dlatego w moich filmach, opowieściach i mam nadzieję, że również na moich zdjęciach, nie wieje grozą ani bohaterstwem. Po prostu cieszyłem się, że mogłem tam pracować.

Wtedy realizowałem swoje marzenia. Prowadziłem badania geofizyczne, a przy okazji robiłem wycieczki, fotografowałem i filmowałem. Teraz pojechałem bez obowiązków, ale nie udawało mi się ukryć wzruszenia. Czułem, że jestem po prostu u siebie. Wiele się zmieniło, ale krajobraz pozostał.

Byłem bardzo krótko, a interesujące są zmiany pór roku. Zmienia się roślinność, inaczej zachowują się zwierzęta. Tym razem spotkałem tylko dwa najpopularniejsze gatunki kwiatów. Mało miałem kontaktów z ptactwem, które jeszcze nie weszło w okres lęgowy. Spotkałem tylko jednego lisa, ale za to widziałem białego niedźwiedzia.

Miłe dla mnie było spotkanie z aktualnymi mieszkańcami naszej stacji. Mimo znacznie bardziej zaawansowanych technik prowadzenia badań i wielu nowych rozwiązań w samej bazie, wydaje mi się, że podobnie jak mnie, cieszy ich Spitsbergen. Będę starał się pokazać zarówno ten stary, sprzed 40 lat, i obecny Spitsbergen, a właściwie nie cały, a ten mój, widziany moimi oczami.

Ryszard Czajkowski, Retrospekcje polarne
Wystawę można oglądać od 9 maja do 29 czerwca 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz