• 2014-05-12

Idąc rakiem na pokładzie Daru Pomorza

13 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się premiera spektaklu Idąc rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Sztuka wystawiana jest w naturalnej scenerii słynnego polskiego żaglowca – Daru Pomorza.

„Idąc rakiem", reż. Krzysztof Babicki, fot. Roman Jocher (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Idąc rakiem", reż. Krzysztof Babicki, fot. Roman Jocher (źródło: materiały prasowe organizatora)

Około 20 mil morskich od Łeby, ponad 40 metrów pod wodą, na dnie Bałtyku spoczywa wrak dawnego niemieckiego statku pasażerskiego Wilhelm Gustloff. W 1945 roku wypłynął on z portu w Gdyni w rejs ewakuacyjny z tysiącami ludzi na pokładzie. Został zatopiony przez radzieckie torpedy tuż po wypłynięciu.

Uratowało się niewielu. Wśród nich Tulla Pokriefke i jej syn, narodzony tej tragicznej nocy – bohaterowie Idąc rakiem. Katastrofa na każde z nich wpłynęła inaczej. Tulla wciąż pielęgnuje w sobie pamięć o niej, jej syn – przeciwnie – pragnie o wszystkim zapomnieć. Dopiero Konrad, wnuk Tulii, zainfekowany opowieściami babki, podejmuje – na swój sposób – temat bolesnych, wojennych wspomnień. Za pomocą internetu próbuje rozwiązać zagadki przeszłości i wymierzyć dziejową sprawiedliwość.

Idąc rakiem to fascynujący dialog współczesności z przeszłością. Pierwsza domaga się rozliczeń i wyjaśnień. Druga zaś czuwa przyczajona by ostatecznie ujawnić swe okaleczone i zdeformowane oblicze. Skutki ich spotkania mogą okazać się dramatyczne, bowiem wobec odradzającego się zła, wszyscy jesteśmy tak samo bezradni.

Premiera Idąc rakiem
13 maja 2014 roku
na pokładzie Daru Pomorza, Nabrzeże Pomorskie, al. Jana Pawła II
Gdynia

Dodaj komentarz