• 2014-05-12

Joseph Woelfl Trio: Wiedeński zespół w AFK

13 maj w Austriackim Forum Kultury odbędzie się koncert wiedeńskiego zespołu Joseph Woelfl Trio.

Joseph Woelfl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joseph Woelfl (źródło: materiały prasowe organizatora)

W skład wiedeńskiego zespołu wchodzą: Cornelia Löscher – skrzypce, Dorothea Schönwiese-Guschlbauer – wiolonczela, Margit Haider-Dechant – fortepian.

O artystkach:

Cornelia Löscher – pochodzi z Salzburga, studiowała u profesorów Irmgard Gahl, Benjamina Schmida, Joshuy Epsteina i Ernsta Kovacica, uczestniczyła także w licznych kursach mistrzowskich. W 2005 roku ukończyła studia na z wyróżnieniem i otrzymała nagrodę uznaniową Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. Na jej dokonania artystyczne, składają się liczne koncerty za granicą i w kraju na znanych festiwalach takich, jak Styriarte, czy na zamku Grafenegg.

Występuje jako solistka i kameralistka także w wiedeńskim Konzerthaus i Brucknerhaus w Linzu, Salzburskim Towarzystwie Kulturalnym, Mozarteum w Salzburgu, w Innsbrucku, Saarbrücken, we Włoszech (Orchestre di Padua e Veneto pod dyrekcją Piero Toso). Wielokrotnie występowała w Sofii (Bułgaria). Coraz częściej gra koncerty kameralne poświęcone muzyce dawnej (sonaty Mozarta i Beethovena na skrzypce barokowe i hammerklavier wspólnie z Wolfgangiem Brunnerem i Hrvoje Jugovicem).

Dorothea Schönwiese-Guschlbauer – urodziła się w Wiedniu, pierwsze lekcje gry na wiolonczeli pobierała od Hedy Kont, później studiowała u Tobiasa Kühne w Wiedniu, Heidi Litschauer w Salzburgu, Ralpha Kirshbauma w Manchesterze, jak również w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Otrzymała też dyplomy koncertowe z wyróżnieniem z Royal Northern College of Music i z „Mozarteum“ w Salzburgu. Swoją wiedzę uzupełniała na kursach mistrzowskich u Heinricha Schiffa i Williama Pleetha, Paula Tortelier i Arto Norasa.

Nad suitami wiolonczelowymi Bacha i innymi utworami barokowymi pracowała z Nikolausem Harnoncourtem podczas studiów w Salzburgu. Znaczący wpływ na jej grę miały lekcje u Sandora Végha. Jeszcze za jego życia była członkinią Camerata Academica Salzburg i występowała z nią również jako solistka. W dziedzinie muzyki współczesnej porusza się tak samo swobodnie, jak w romantycznej muzyce kameralnej czy muzyce dawnej.

Margit Haider-Dechant – w latach 1970-1976 studiowała grę na fortepianie w Konserwatorium im. Brucknera w Linzu u prof. Nikolausa Wiplingera. W ramach tych studiów otrzymała stypendium Bösendorfera. Otrzymała dyplom koncertowej gry na fortepianie oraz pedagogiki instrumentalnej i wokalnej z wyróżnieniem. Kontynuowała studia w Mozarteum w Salzburgu u prof. Petera Langa Studiowała także u Leonarda Hokansona w Frankfurcie n. M. i u Vitalija Margulisa w Freiburgu.

Dodatkowo studiowała historię muzyki na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od 2005 roku jest profesorem Prywatnego Uniwersytetu im. Antona Brucknera w Linzu. W grudniu 2008 roku skończyła pracę doktorską p.t. Joseph Woelfl – spis dzieł i w marcu 2009 roku otrzymała tytuł doktora filozofii z wyróżnieniem.

Program koncertu: W. A. Mozart – Divertimento B-dur KV 254, Joseph Woelfl – Trio G -dur Op. 5 Nr. Nr. 1, Hermann Dechant –Melodramma stromentale, Joseph Woelfl – Grand Trio c-moll Op. 23 Nr. 3.

Koncert zespołu Joseph Woelfl Trio
13 maja 2014 roku, godz. 19.00
Austriackie Forum Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz