Polsko-kenijska wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym

Od 14 maja w Muzeum Etnograficznym w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Co nowego pod słońcem w ramach której zostaną zaprezentowane efekty działań edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli, animatorów kultury i artystów pośród dwóch grup gimnazjalistów – z Tomic i ze slumsu Mathare w Kenii.

Przygotowywanie galerii, Mathare Art Gallery (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowywanie galerii, Mathare Art Gallery (źródło: materiały prasowe organizatora)

Młodzi ludzie pracowali równolegle nad tymi samymi zagadnieniami i poznawali wzajemnie rezultaty swoich działań twórczych. Punktem wyjścia było pytanie, co łączy ludzi na różnych kontynentach? Dlaczego często patrzymy przez pryzmat stereotypu i boimy się lub nie umiemy spojrzeć inaczej? Czy sztuka może być tą formą komunikacji, która prowadzi do dialogu? Czy pozwoli nastolatkom opowiedzieć sobie nawzajem o własnych światach?

Podróż polsko-kenijskiej wystawy rozpoczęła się w Mathare, jednym z największych slumsów w Afryce. Czasowa galeria, stworzona z w nieużywanym budynku na terenie slumsu w Mathare, gdzie wystawa miała swój premierowy pokaz 23 marca 2014 roku, pomyślana została tak, by zaprosić do uczestnictwa w przedsięwzięciu okolicznych mieszkańców. Podobnie było w Muzeum Narodowym w Nairobi, do którego wystawa została przeniesiona ze slumsu (prezentowana do 30 kwietnia).

Kolejne dwa przystanki na trasie łączącej kultury, spojrzenia i kontynenty wyznaczają Muzeum Etnograficzne w Krakowie i Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach. Przestrzenie, w których zostaną pokazane prace z Mathare i z Tomic, pozwolą publiczności włączyć się do rozmowy, którą od kilku miesięcy toczą uczniowie z Kenii i z Polski. Prace, w których spotkały się spojrzenia kenijskich i polskich uczniów, ich kolegów, rodziców, nauczycieli, koordynatorów projektu, muzealników, mają teraz szansę skrzyżować się ze spojrzeniem widzów, przywołanych do muzeum przez ciekawość Drugiego.

Inicjatorzy projektu: Fundacja Razem Pomoja, Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Organizatorzy wystaw: Fundacja Razem Pomoja, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Narodowe w Nairobi

Wystawa Co nowego pod słońcem
Wernisaż: 13 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 1 czerwca 2014 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
Kraków

Dodaj komentarz