• 2014-05-12

7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato

Od 6 do 12 lipca potrwa siódma edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu.

7 Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato”, logo (źródło: materiały filmowe)

7 Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato”, logo (źródło: materiały filmowe)

Kameralne Lato to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi. Współorganizatorem festiwalu jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie.

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz − realizowana wspólnie z Policją − profilaktyka społeczna.

Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców − głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Przeprowadzana obecnie preselekcja wyłoni najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyzna nagrodę główną − Złotego Łucznika − dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil − tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

Funkcję Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego przyjął reżyser Janusz Zaorski, twórca filmów Syberiada Polska, Piłkarski Poker, czy Matka Królów. Twórca spotka się z radomską publicznością i poprowadzi spotkanie warsztatowe typu masterclass.

Tegoroczną nowością jest Konkurs Filmów Niezależnych. Profesjonalne jury złożone z dziennikarzy i publicystów oceni najlepsze filmy z nurtu niezależnego oraz przyzna nagrodę finansową.

Równie ważną częścią Festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady od pomysłu do premiery, skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. Dla organizatorów warsztaty to coś więcej niż edukacja filmowa − to wyraz wiary w społeczną funkcję sztuki. Poprzez organizację ich wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu organizatorzy chcą kształtować dobre wzorce, zachęcać do rozwoju osobistego i kulturalnego oraz uczyć korzystania z dóbr kultury.

Badania zlecone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pokazują, że ponad 80 proc. dzieci nabywa wiedzę o świecie poprzez film. Dla młodych ludzi, żyjących w kulturze audiowizualnej, swobodnie korzystających z nowych technologii, film jest atrakcyjnym i wiarygodnym nośnikiem treści. Stowarzyszenie Filmorum oraz Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu postanowili więc wykorzystać siłę filmowego przekazu i zorganizować konkurs na realizację krótkiego filmu, obrazującego pracę funkcjonariuszy mazowieckiej Policji i promującego garnizon mazowiecki. Celem Konkursu jest wyłonienie oficjalnego filmu promującego działania służby prewencyjnej Mazowieckiej Policji, który w komunikatywny i niekonwencjonalny sposób popularyzowałby pracę policjantek i policjantów podczas wykonywania codziennych zadań. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas 7. Kameralnego Lata.

7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato
Od 6 do 12 lipca 2014 roku
Stowarzyszenie Filmorum
Radom

Dodaj komentarz