Off Plus Camera – nagrody rozdane

10 maja ogłoszono laureatów nagród tegorocznej edycji festiwalu Off Plus Camera. Najważniejszy laur festiwalu, Krakowską Nagrodę Filmową (w wysokości 100 tys. USD), otrzymał Robin Campillo za film Eastern Boys.

Robin Campillo „Eastern Boys” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Robin Campillo „Eastern Boys” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Polski Noble Filmowy zdobyła Ida Pawła Pawlikowskiego, a specjalne wyróżnienie Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Nagroda Fipresci trafiła do filmu Blind (reż. Eskil Vogt). Nagrodę Publiczności otrzymał film Wilgotne miejsca (reż. David Wnendt).

Jury w składzie: Jerzy Stuhr (przewodniczący), Juliet Taylor, Joan Allen, Parker Posey, Mike Newell przyznało Krakowską Nagrodę Filmową (100 tys. USD) filmowi Eastern boys. Reżyser otrzymał również od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obietnicę dofinansowania w wysokości 1 mln zł swojego kolejnego projektu. Największe wrażenie na młodzieżowym jury zrobiła Viktoria (reż. Maya Vitkova). W jego skład weszli gimnazjaliści i licealiści, którzy wygrali konkurs na napisanie recenzji filmowej w ramach akcji społecznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Skrytykuj.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych nagrodę przyznało Jury w składzie: Kim Cattrall (przewodnicząca), Bahman Ghobadi, Mark Adams i Kim Yutani. Polski Noble Filmowy (100 tys. zł) trafił do Pawła Pawlikowskiego za film Ida. Przyznano także nagrody aktorskie (10 tys. zł) za najlepszą rolę męską i żeńską. Laureatami zostali: Dorota Kolak za rolę w filmie Chce się żyć oraz Mateusz Banasiuk za Płynące wieżowce.

Prestiżową Nagrodę Pod Prąd, przyznawaną wybitnej postaci kina za wkład oraz wspieranie filmów i kultury niezależnej, otrzymał Benedict Cumberbatch. Aktor pozostawł odcisk dłoni w specjalnej płycie, która umieszczona zostanie w Krakowskiej Alei Gwiazd.

W ciągu 10 dni Kraków był stolicą kina niezależnego. Odbyło się ponad 100 seansów w kinach, na dachach budynków i na barce. Do miasta przyjechało ponad 350 polskich i zagranicznych gości.

Nagrody 7. edycji Festiwalu Off Plus Camera
10 maja 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz