• 2014-05-12

Warszawskie Targi Książki dla dużych i małych

Zbliżają się piąte Warszawskie Targi Książki. Od 22 do 25 maja Stadion Narodowy zamieni się w gigantyczną księgarnię, czytelnię i miejsce atrakcji literacko-artystycznych dla dorosłych i dzieci. Równolegle z Warszawskimi Targami Książki odbywać się będą po raz drugi Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia.

Warszawskie targi Książki – logo (źródło: materiały prasowe)

Warszawskie targi Książki – logo (źródło: materiały prasowe)

Organizatorzy spodziewają się blisko 700 wystawców z kraju i zagranicy. Swój udział w targach potwierdzili wydawcy z Albanii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Kosowa, Niemiec, Kataru, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier oraz Wielkiej Brytanii. Premierową obecność zapowiedziała również Turcja, świętująca w tym roku z Polską 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, i Meksyk, akcentujący setną rocznicą urodzin laureata Nagrody Nobla – Octavio Paza.

Piątek będzie dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej. Tego dnia na targach planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów z udziałem najznakomitszych autorytetów PAN – cenionych popularyzatorów nauki. A podczas uroczystego spotkania wydawców akademickich nastąpi wręczenie nagród w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej Economicus za najlepszą książkę ekonomiczną, Nagrody prof. Jerzego Skowronka przyznawanej autorom i wydawcom w dziedzinie historii i archiwistyki oraz Nagrody Technicus w Konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT na najlepszą książkę z zakresu techniki.

W sumie na konkursową część programu WTK i Academii składa się ponad dwadzieścia przedsięwzięć, a wśród nich m.in.: nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki Ikar, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Mistrz promocji czytelnictwa, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 54. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych Wydawcy wybierają Drukarnie, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i kropka czy Konkursu Plastycznego dla dzieci Bazgroł. Po raz pierwszy podczas WTK odbędzie się uroczystość ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

Reportaż w Polsce ma długą tradycję i wybitnych przedstawicieli – Ksawery Pruszyński, Melchior Wańkowicz, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wskazująca najciekawsze książki reporterskie, podobnie jak WTK obchodzi w tym roku jubileusz pięciolecia. Sobota jest już tradycyjnie dniem spotkań autorskich z finalistami (autorami i tłumaczami) Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ponadto organizatorzy planują w tym roku spotkanie ze wszystkimi dotychczasowymi laureatami Nagrody, dyskusję z okazji 25-lecia wolnej Polski i konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej zachęcający do własnej twórczości reporterskiej, inspirowanej Buszem po polsku – debiutancką książką patrona Nagrody.

Festiwal Komiksowa Warszawa to jedyny festiwal w stolicy, pozwalający poznać niezwykle bogaty świat narracji obrazkowej. Podczas festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od kilkudziesięciu autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży, takich jak Hermann Huppen, Steffen Kverneland, Tony Sandoval, Igor Baranko. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, wspierane przez Stowarzyszenie Twórców Contur.

Warszawskie Targi Książki z roku na rok oferują dzieciom i młodzieży coraz bogatszy program zajęć zachęcających do czytania. A w tym roku nowości: warszawska odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci i sobotnio-niedzielny piknik na płycie stadionu pod nazwą Rodzinny weekend z książką.

W planie m.in. zajęcia poświęcone twórczości Zygmunta Krasińskiego, Stefana Żeromskiego, Witolda Gombrowicza, Leopolda Tyrmanda, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, a także postaciom i wydarzeniom historycznym. Młodzież będzie mogła między innymi wysłuchać wykładu Od Zielonego Balonika do Potem – czyli o historii polskiego kabaretu czy zobaczyć przedstawienie multimedialne Via Hrabal z okazji 100-lecia urodzin Bohumila Hrabala, na które zaprosi Czeskie Centrum. Tworzone na żywo kolaże tekstów, fotografii, dokumentów i krótkich filmów. Improwizowana gra z postaciami z prozy Hrabala czerpiąca inspirację z poetyki jego dzieł. Każdy detal sceniczny transmitowany za pomocą kamery na ekran projekcyjny. Spektakl składający się z trzech części, improwizatorskiej, plastycznej oraz teatralnej, zrealizowany przez trzech przyjaciół i współpracowników Hrabala: Ivo Krobota, Tomáša Mazala oraz Václava Špale.

Nowością dla młodzieży będzie piątkowy cykl wykładów popularyzujących wiedzę pod tytułem Spotkania z nauką – Wszechnica PAN z udziałem najznakomitszych autorytetów Polskiej Akademii Nauk – cenionych popularyzatorów nauki: profesora Michała Kleibera, profesora Karola Myśliwca, dr Stanisława Bajtlika, profesora Jerzego Bralczyka, dr Krzysztofa Skabka i profesora Jerzego Vetulaniego.

Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator Expo. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki. To projekt porozumienia wydawców i organizatora targów, ukierunkowany na profesjonalną i efektywną współpracę rynku wydawniczego z branżą targową w służbie książce i czytelnikom. Od pierwszej edycji targi organizowane są w maju, kontynuują w ten sposób kilkudziesięcioletnią tradycję majowego święta książki w Warszawie. Trzy pierwsze edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po raz pierwszy targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym w ubiegłym roku.

5. Warszawskie Targi Książki
Od 22 do 25 maja 2014 roku
Stadion Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz