• 2014-05-12

1000 lat w naszyjnikach – wystawa biżuterii Anny Orskiej

Od 15 maja, w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie czynna będzie wystawa 1000 lat w naszyjnikach, współorganizowana z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

„1000 lat w naszyjnikach” (źródło: materiały prasowe muzeum)

„1000 lat w naszyjnikach” (źródło: materiały prasowe muzeum)

Badania archeologiczne na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odsłoniły zachowane w doskonałym stanie dębowe konstrukcje wałów grodowych, które pozwoliły na uzyskanie cennych informacji naukowych. Ten tysiącletni surowiec zainteresował także artystów, którzy wykorzystali go do stworzenia kolekcji biżuterii.

Poznańska projektantka Anna Orska nadała nowe życie tysiącletnim dębom będącym budulcem średniowiecznego Poznania i stworzyła z nich unikatowe naszyjniki. Wykorzystała naturalną strukturę drewna z widocznymi śladami przeszłości, które połaczyła z nowoczesnymi technologiami. Wykorzystała we wzorach różne techniki utwardzania, polerowania, oprawiania, szlifowania, rzeźbienia i cięcia.

Na wystawie, która jest zaproszeniem do niecodziennego obcowania z historią zobaczyć będzie można 12 naszyjników z drewna dębowego sprzed 1000 lat i ze stali szlachetnej. Oglądając piękne okazy biżuterii należy pomyśleć, że w każdy z powstałych naszyjników swój wkład wnieśli średniowieczni budowniczowie powstającego wówczas miasta.

Wystawa jest częścią interdyscyplinarnego programu współczesne piękno dawnego drewna, realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci w Poznaniu, Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

1000 lat w naszyjnikach – wystawa biżuterii Anny Orskiej
Wernisaż wystawy odbędzie się 14 maja 2014 roku, o godzinie 13.00
Państwowe Muzeum Archeologiczne
ul. Długa 52
Warszawa

Dodaj komentarz