• 2014-05-10

Dolnośląski ZPAF po raz czwarty Wobec Miejsca i Czasu

Od 13 maja w WST w Katowicach i w Galerii Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu będzie można oglądać Wystawę Poplenerową Okręgu Dolnośląskiego ZPAF Wobec Miejsca i Czasu… IV.

Waldemar Grzelak, „Doublet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar Grzelak, „Doublet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dniach 27 – 29 września 2013 odbyła się kolejna, już czwarta edycja pleneru Wobec Miejsca i Czasu… 23 twórców z całej Polski spotkało się w gościnnych murach Zamku Czocha. Artyści w pełen inwencji i kreacyjny sposób zainspirowany niezwykłym miejscem, zrealizowali swoje prace.

Idea pleneru zainicjowana przez Andrzeja Dudka-Dürera to stworzenie platformy dla twórców o różnych postawach i orientacjach artystycznych, wymiana doświadczeń , konfrontacja filozofii życia i twórczości, konfrontacja różnych podejść do techniki i technologii, metod pracy i działania. Wobec Miejsca i Czasu…IV – Świadomość, Przemiany, Rzeczywistość to idea przewodnia pleneru.

Miejsce i czas, w ważny sposób wpływa na człowieka, a na twórcę w szczególności. Kreato znajdujący się Tu i teraz w subiektywny sposób dokonuje refleksji nad otaczający światami. Podtytuł pleneru Świadomość, Przemiany, Rzeczywistość to kategoria związana z analitycznym podejściem do rzeczywistości, uświadomieniem ciągłego procesu przemiany i efektów wynikających z transformacji, zastanowieniem nad podmiotowością doświadczenia miejsca i czasu, analizą postrzegania jak i indywidualnej wizualizacji. Odnalezieniem, w kontekście tego szczególnego miejsca i czasu indywidualnego subiektywnego obrazu rzeczywistości.

Andrzej Dudek-Dürer

Efektem pleneru jest wystawa pokazująca ponad 60 prac artystów. W ramach pleneru odbyły się również otwarte warsztaty fotograficzne, każdy z uczestniczących twórców przedstawił dorobek twórczy oraz założenia teoretyczne twórczości. Gośćmi pleneru byli krytycy Andrzej Saj i Adama Soboty, którzy przedstawili wykłady odnoszące sie do idei pleneru.

Uczestnicy wystawy: Czesław Chwiszczuk, Andrzej Dudek-Dürer, Tomasz Fronckiewicz, Ewa Gnus, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Roman Hlawacz, Ryszard Karczmarski, Ryszard Kopczyński, Jarosław Majcher, Marek Maruszak, Janusz Musiał, Piotr Maciej Nowak, Jerzy Piątek, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Zdzisław Słomski, Marek Wesołowski, Marzena Szala-Wesołowska, Rafał Warzecha, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz, Waldemar Zieliński

Kurator wystawy: Andrzej Dudek-Dürer / Janusz Musiał

Wystawa Poplenerowa Okręgu Dolnośląskiego ZPAF. Wobec Miejsca i Czasu… IV
Wernisaż: 13 maja 2014 roku, godz. 18.30
Spotkanie z autorami odbędzie się 13 maja 2014 roku o godzinie 17.30
Wystawa potrwa do 15 czerwca 2014 roku
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Galerii Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu, ul. Park Hutniczy 3-5

Dodaj komentarz