• 2014-05-10

Nowości z okresu permu – biżuteria ze Skamieniałego Lasu w Chemnitz

Od 15 maja, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie prezentowana wystawa w ramach obchodów 40-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Chemnitz.

Wystawa „Nowości z okresu permu – biżuteria ze Skamieniałego Lasu w Chemnitz” (źródło: materiały prasowe muzeum)

Wystawa „Nowości z okresu permu – biżuteria ze Skamieniałego Lasu w Chemnitz” (źródło: materiały prasowe muzeum)

Prezentowane na wystawie eksponaty powstały w wyniku międzynarodowego warsztatu artystycznego, który miał miejsce w 2013 roku w Chemnitz (Niemcy). Został on zorganizowany przez Muzeum Przyrodnicze w Chemnitz i Związek Artystów w Chemnitz, uczestniczyło w nim jedenastu renomowanych artystów plastyków z sześciu krajów europejskich, a także jedna artystka z Izraela. Za punkt wyjścia do swych poszukiwań artyści wzięli ważną geologiczną niezwykłość: Skamieniały Las w Chemnitz. Inspirowali się naukowymi odkryciami dotyczącymi tego, w szczególny sposób zachowanego, ekosystemu. Przed 291 milionami lat na terenach dzisiejszego Chemnitz istniała tropikalna oaza z egzotycznym światem roślin i zwierząt. Jednak ponad 291 milionów lat temu miała tu miejsce katastrofa, wybuchła gorąca lawa, która zalała całą okoliczną dolinę, porywając za sobą 30 metrowe olbrzymie drzewa i grzebiąc tym samym wszystkie żywe organizmy pod grubą warstwą popiołu wulkanicznego. Wybuch ten doprowadził do powstania Skamieniałego Lasu w Chemnitz. Artystów zainteresowała estetyka, odkrytego w wyniku wykopalisk, skamieniałego drewna. W wyniku refleksji nad dawno pogrzebaną przyrodą powstała niezwykła biżuteria.

Artyści biorący udział w warsztatach i w wystawie: Beate von Appen (Niemcy), Georg Dobler (Niemcy), Beate Eismann (Niemcy), Mari Ishikawa (Niemcy/Japonia), Margit Jäschke (Niemcy), Heike Lau (Niemcy), Birgit Laken (Holandia), Märta Mattsson (Szwecja), Martin Papcun (Słowacja), Deganit Stern Schocken (Izrael), Flora Vagi (Węgry).

Nowości z okresu permu – biżuteria ze Skamieniałego Lasu w Chemnitz
Wernisaż wystawy odbędzie się 15 maja 2014 roku, o godzinie 17.00
Wystawa będzie czynna od 15 maja do 29 czerwca 2014 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282
Łódź

Dodaj komentarz