Andrzej Wasilewski, wyprawa w głąb sztuki… CSW Znaki Czasu w Noc Muzeów

16 maja i 17 maja w CSW Znaki Czasu w Toruniu w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zostanie otwarta kolejna ekspozycja w ramach aneksu do wystawy Arena, odbędą się rodzinne warsztaty body painting i spotkanie z Judem Anogwith.

Europejska Noc Muzeów 2014, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejska Noc Muzeów 2014, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kwiaty zła Andrzeja Wasilewskiego (w ramach aneksu do wystawy Arena) to wizualna opowieść o współczesności. Skonstruowana przez artystę wizja oparta została na zestawieniu technologicznej formy z estetyką obrazu. Powstały w ten sposób wizerunek to subtelna gra, pod przykrywką której czai się bezosobowość otaczającej nas rzeczywistości, sprowadzonej tutaj do stale aktualizowanych danych statystycznych, odnoszących się do problemów populacji ludzkiej, przemocy, ekonomii, czy energii rozpatrywanych w skali globalnej. Wykorzystując specjalnie napisany program komputerowy, artysta przekłada ten matematyczny zapis na formę wizualną. W konsekwencji budzące nieufność liczby i dane przybierają pulsującą formę przypominającą kielichy kwiatów. Motyw kwiatu pojawi się jeszcze dwukrotnie w przestrzennych instalacjach kinetycznych zbudowanych ze sztucznych kwiatów, które rzucają cień na ścianę oraz w barwnych projekcjach z kwiatowymi kompozycjami układającymi się w niejednoznaczne przedstawienia dotyczące współczesnych wydarzeń.

Stworzony przez artystę obraz, mamiąc swoją estetyką, barwą i rytmem, odsłania jednocześnie niebezpieczeństwo tkwiące w medialnym przekazie, w którym każdy z nas uczestniczy na co dzień. Andrzej Wasilewski celowo podąża tropami wyznaczonymi przez dwóch francuskich myślicieli – Charlesa Baudelaire’a, od którego zapożycza tytuł pracy, oraz Jeana Baudrillarda, badającego wpływ mediów na rzeczywistość społeczno-kulturalną. Artysta w swoisty sposób przemierza i obserwuje rzeczywistość, by następnie wypracować wniosek, że media całkowicie opanowały i zdeterminowały świat, wyposażając nas w kody i modele, którymi się posługujemy, w ostateczności stając się biernym odbiorcą rzeczywistości. Jednocześnie uświadamiamy sobie, że tytułowe Kwiaty zła to wizerunek stworzony przede wszystkim przez nas samych.

Kurator: Piotr Lisowski

Wyprawa w głąb sztuki to nowy pomysł na nieszablonowe zwiedzanie wystaw. Organizatorzy proponują wspólny, rodzinny spacer, prawdziwą ekspedycję do przedziwnego świata sztuki współczesnej – wyposażeni w specjalny ekwipunek członkowie familijnej wyprawy mogą pod okiem doświadczonych Przewodniczek przeżyć prawdziwą artystyczną przygodę.

Dzięki wskazówkom Przewodniczek, które pomogą zrozumieć zagadkowe znaczenia współczesnych dzieł sztuki, wniknąć w wyobraźnię artystów i poznać ich pozornie skomplikowany język, a także zainspirują podczas warsztatów manualnych do stworzenia czegoś własnego w oparciu o zdobyte doświadczenia, podróż przez wystawę może stać się fantastyczną okazją do wspólnej, twórczej zabawy.

Podczas najbliższej wyprawy będzie można przyjrzeć się pracom na wystawie fotograficznej Spójrz na mnie (tak piękną, ta zabawną) i inspirując się pracami na wystawie wspólnie stworzymy projekt używając jako materii malarskiej… własnego ciała!

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Arena, dokumentującej niebezpieczne relacje polityki i sztuki, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Judem Anogwith – nigeryjskim artystą i kuratorem, który specjalnie na potrzeby Areny przygotował jeden z 4 programów filmowych, zatytułowany Kontrast charakterów: narodowy wideo-art. Podczas spotkania w Europejską Noc Muzeów 17 maja opowie on o niezwykle dynamicznej afrykańskiej scenie artystycznej, związanej szczególnie ze sztuką wideo.

Jude Anogwith, nigeryjski kurator i artysta multimedialny opowie o sztuce nowych mediów w Lagos i jej roli we współczesnej Nigerii, a także o działalności Video Art Network Lagos (VAN Lagos). Kurator zaprosił do udziału w wystawie Arena w toruńskim CSW czworo nigeryjskich artystów. Adejoke Tugbiyele, Aderemi Adegbite, Victor Ehikhamenor i Ima- Abasi Okon dzielą się swoim osobistymi doświadczeniami związanymi z Nigerią i jej zmieniającym się społeczno-politycznym pejzażem. Mówią też o swojej pracy artystycznej i jej związkach z dynamiczną sytuacją w Nigerii, regresyjnych ideologiach i złożoności kapitalizmu, segregacji, opresji, a w końcu – o swoich pragnieniach dokonania zmiany poprzez medium sztuki video.

Lil’ja – spektakl dyplomowy w ramach Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych.
Scenariusz i reżyseria: Joanna Wiśniewska
Występują: Karolina Piotrowska, Dorota Roszak, Janusz Kwasowski, Grzegorz Pawlikowski, Katarzyna Seniuk, Krystian Wieczyński, Radosław Smużny, Ewelina Grabowska, Aleksandra Pilichiewicz
Scenografia, opracowanie graficzne: Małgorzata Prusak-Zarębska
Opracowanie muzyczne: Jarosław Zarębski

Festiwal PLANETE+ DOC to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbędzie się w Toruniu. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Europejska Noc Muzeów w CSW Znaki Czasu
Warsztaty Wyprawa w głąb sztuki odbędą się 16 maja 2014 roku od godziny 16.00 do 18.00 (LabSen)
Spotkanie z Judem Anogwith odbędzie się 16 maja 2014 roku o godzinie 18.00 (przestrzeń wystawy Arena, I piętro CSW)
Spektakl Lil’ja odbędzie się 16 maja 2014 roku, godz. 19.00 (LabSen)
Otwarcie wystawy Andrzeja Wasilewskiego odbędzie się 16 maja 2014 roku o godzinie 17.00
Oprowadzanie po wystawie Arena odbędzie się 16 maja 2014 roku o godzinie 20.30 (kuratorka: Dobrila Denegri, start: recepcja CSW, parter, hall główny)
Oprowadzanie po wystawie Crimestory odbędzie się 16 maja 2014 roku o godzinie 21.30 (start: recepcja CSW, parter, hall główny)
Planete + Doc Film Festival odbędzie się w dniach od 16 do 18 maja 2014 roku (Kino Centrum)
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz