• 2014-05-10

Michał Pietrzak – PSPACE w Jeleniej Górze

Od 23 maja w Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury będzie można oglądać wystawę fotografii i video Michała Pietrzaka pt. PSPACE.

Michał Pietrzak, „Habitat”, kadr video (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Pietrzak, „Habitat”, kadr video (źródło: materiały prasowe organizatora)

Habitat Michała Pietrzaka wyraziście jednoczy obie jego pasje: dla architektury i dla fotografii. Architektura nie sprowadza się dla niego do plastycznej formy, ale ukazuje ją jako poligon ludzkiej obecności, która stwarza, ożywia i przekształca przestrzeń. W tych relacjach ludzie wyznaczają puls życia poprzez uobecnianie się i zanikanie w ustalonym przez kamerzystę polu widzenia. To coś zupełnie innego niż typowe dla idealizowanych wizualizacji architektury ozdabianie ich wstawkami sylwetek ludzkich i elementów przyrody. Tutaj autor ukazuje autentyczny habitat, gdzie widoki banalnej miejskiej zabudowy i rytmy ludzkiej obecności stapiają się w fascynującą całość. Jest to poliptyk, który – zwłaszcza przy zabiegu animacji – jawi się nam jako żywy organizm oferujący do odkrycia wiele zaskakujących znaczeń.

Adam Sobota

Koncepcje przestrzeni ewoluują wraz z rozwojem świadomości, postępem myśli. W każdym przypadku jednak postrzegana przestrzeń stanowi zewnętrzne odbicie naszej wewnętrznej konstytucji. Pojmowanie przestrzeni, tak samo zresztą jak i czasu, oparte jest o dyspozycję umysłu, który warunkowany jest własną strukturą, ale i własnymi ograniczeniami. Żyjemy w przestrzeni, ale przecież i ona przenika nas, całe nasze istnienie. Warto też zauważyć, że choć często kreujemy przestrzeń, to i ona określa zwrotnie nasze odczuwanie rzeczywistości – tej codziennej, pragmatycznej, ale i tej mitycznej, także abstrakcyjnej.

Piotr Komorowski

Pspace (ang. paper space) – komenda programu środowiska CAD (ang. Computer Aided Design) służąca do przemieszczania się między przestrzenią modelu, a przestrzenią papieru, w której za pomocą okien zawierających różne widoki opracowanego modelu, przygotowywany jest układ projektu do druku.

Michał Pietrzak – urodzony w 1977 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Twórczo wypowiada się głównie za pomocą fotografii oraz video. Wykorzystuje te media instrumentalnie, traktując je jako narzędzia do realizacji własnych zamierzeń koncepcyjnych: fotografia nie ukazuje rzeczywistości, fotografia ją kreuje.

Kurator: Ewa Andrzejewska / Wojciech Zawadzki

Michał Pietrzak, PSPACE
Wernisaż: 23 maja 2014 roku, godz. 15.30
Wystawa potrwa do czerwca 2014 roku
Galeria Korytarz, Jeleniogórskie Centrum Kultury
ul. Bankowa 28/30
Jelenia Góra

Dodaj komentarz