• 2014-05-10

Matthew Herbert skomponuje utwór dla Łodzi

6 czerwca światowej sławy muzyk elektroniczny Matthew Herbert zainauguruje swoim występem Festiwal Łódź Czterech Kultur. Nie będzie to jednak zwyczajny koncert. Artysta skomponuje na tę okazję utwór, do którego materiał dźwiękowy nadeślą sami łodzianie.

Matthew Herbert (źródło: mat. prasowe)

Matthew Herbert (źródło: mat. prasowe)

Dźwięki Łodzi – Sounds of Lodz to nietypowy projekt, który opierać się będzie na współpracy znanego muzyka z mieszkańcami miasta. Od 8 do 18 maja włącznie łodzianie będą mogli nagrywać charakterystyczne odgłosy Łodzi, a potem za pomocą specjalnego formularza przesyłać je organizatorom Festiwalu. Przesyłane dźwięki powinny mieć maksymalnie 15 sekund. Zgromadzone nagrania zostaną następnie przekazane Matthew Herbertowi, zmiksowane przez artystę i wkomponowane w unikalny utwór.

Pomysł kompozycji, w którą zaangażują się łodzianie, powstał z potrzeby identyfikacji mieszkańców miasta z Łodzią – tłumaczy dyrektor artystyczny Festiwalu Zbigniew Brzoza. – Mam nadzieję, że nagrane przez łodzian i przetworzone przez Herberta dźwięki, stworzą swego rodzaju współczesny, łódzki hymn.

Dźwięki Łodzi będą miały swoje prapremierowe wykonanie na uroczystym otwarciu Festiwalu Łódź Czterech Kultur, które odbędzie się na rynku Manufaktury. Będzie to niepowtarzalna okazja do wysłuchania wyniku współpracy Matthew Herberta z łodzianami oraz zobaczenia niezwykłego widowiska.

Matthew Herbert – to brytyjski muzyk elektroniczny, producent, czołowy przedstawiciel microhouse’u. Jego wszechstronnośd opisuje zdanie zaczerpnięte z Machiny: Zadziwił świat, nagrywając płytę, na której dźwięki wydobywały zarówno skrzypce jak i płatki śniadaniowe. Herbert występował na światowych scenach, począwszy od Queen Elizabeth Hall w Londynie, Cabaret Aleatoire w Marsylii, po dj’skie koncerty na Ibizie, podczas najważniejszych w branży muzycznej imprez muzyki elektronicznej. Posiada także własną wytwórnię, w której produkuje dla między innymi Roisin Murphy, My Robot Friend, Finn’a Peters’a, Lenki Clayton czy Dj Empty.

Festiwal Łódź Czterech Kultur
czerwiec 2014 roku

Dodaj komentarz