Marzena Nowak pomiędzy wyobraźnią a pamięcią

Od 9 maja w Galerii Foksal w Warszawie można oglądać wystawę prac Marzeny Nowak pt. A Bright, Bright Day.

Marzena Nowak, „A Bright, Bright Day”, Galeria Foksal w Warszawie, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marzena Nowak, „A Bright, Bright Day”, Galeria Foksal w Warszawie, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Marzeny Nowak rozwija się w sposób bardzo konsekwentny. Artystka z niezwykłą wrażliwością posługuje się mediami takimi jak malarstwo, rysunek, fotografia, obiekty przestrzenne i wideo. Jej projekty charakteryzuje subtelny, klarowny i spójny język twórczy zbudowany zarówno w oparciu o osobiste doświadczenia, głęboką analizę stanów emocjonalnych i uczuciowych, lecz także wnikliwą obserwacją rzeczywistości.

Wystawa w Galerii Foksal tematycznie jest rozwinięciem wcześniejszych poszukiwań Marzeny Nowak. Tytuł A Bright, Bright Day został zaczerpnięty z dzieła Andrieja Tarkowskiego Zwierciadło, filmu o poetyckiej strukturze fabuły, manipulowanej przez fantazje i wspomnienia głównego bohatera. Był to jeden z roboczych tytułów filmu i jednocześnie tytuł wiersza ojca reżysera, który w filmie jest cytowany.

Zagadnieniem nurtującym Marzenę Nowak są procesy zapamiętywania oraz relacja pomiędzy wyobraźnią a pamięcią. Z jednej strony artystka podejmuje próbę usystematyzowania zestawu obrazów, dźwięków, znaczeń i mechanizmów mających wpływ na percepcję rzeczywistości. Z drugiej strony odwołuje się do naturalnej dla człowieka skłonności czy też potrzeby ucieczki w sferę wyobraźni, tym samym demaskuje ułomność naszej pamięci zniekształcanej przez fantazje.

Marzena Nowak nakłania widza do spojrzenia do wewnątrz. Nieco sennym gestem zamknięcia oczu akcentuje emotywny wymiar percepcji. Konstruuje prace które są powidokami realnych przedmiotów, zmanipulowanymi obrazami, które już nie są tym, na co wyglądają. Wyjęte z pierwotnego kontekstu nabierają nowych znaczeń, zawieszone pomiędzy rzeczywistością a snem.

Marzena Nowak zadebiutowała w Galerii Foksal w roku 2003 wystawą pt. Wykroje, będącą pokazem jej dyplomowego projektu z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2004 roku, także w Galerii Foksal, zrealizowała wystawę Red Square Dance. Jednak w ostatnich latach prace artystki częściej można było oglądać w wielu cenionych muzeach i galeriach za granicą. Miała wystawy indywidualne m.in.: w Factory der Kunstahlle Krems (2012), w Salzburger Kunstverein, Salzburg (2011) oraz w galeriach: Galerija Gregor Podnar, Berlin i Ljubliana, Mezzanin Gallery, Wiedeń.

Brała udział w znaczących wystawach zbiorowych: Beyond the process, Kunstraum Innsbruck (2014), Twisted Entitles, Museum Morsbroich, Leverkusen (2013), Reflecting Fashion, MUMOK, Wiedeń (2012), Museum der Wünsche, MUMOK, Wiedeń (2011), There has been no future, there will be no past, ISCP, Nowy Jork (2010), Konrad Fisher Gallery, Dusseldorf (2009). Prace Marzeny Nowak znajdują się w prestiżowych kolekcjach: MUMOK, Wiedeń; EVN Collection, Wiedeń; Lenikus Collection, Wiedeń; Ganteinbein Collection, Wiedeń.

Kurator: Katarzyna Krysiak

Marzena Nowak, A Bright, Bright Day
Wystawę można oglądać od 9 maja do 13 czerwca 2014 roku
Galeria Foksal w Warszawie

Dodaj komentarz