Jerzy Kędziora zawiśnie w tarnowskim Parku Strzeleckim

BWA w Tarnowie zaprasza na wystawę plenerową Jerzego Kędziory pt. Bieguni, którą od 18 maja będzie można oglądać w Parku Strzeleckim.

Jerzy Kędziora, „Akrobata z krzesełkiem”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kędziora, „Akrobata z krzesełkiem”, 2011, fot. Bartek Kędziora / fotografika studio, dzięki uprzejmości Artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plenerowa wystawa balansujących rzeźb zostanie otwarta w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów, towarzyszyć jej będzie przegląd filmów monograficznych o Artyście. Podczas wystawy będzie można zobaczyć specjalnie wybrane na tę wystawę rzeźby, które zawisną nad ziemią w Parku Strzeleckim w Tarnowie.

Tytuł wystawy Bieguni niezwykle trafnie dotyka charakteru prezentowanych na wysokościach rzeźb. To także bezpośrednie nawiązanie do tytułu książki autorstwa Olgi Tokarczuk. Historii mówiącej między innymi o poruszaniu się, o nieustającym ruchu, co można odczytać jako swego rodzaju świętość. Wciąż poruszające się rzeźby Jerzego Kędziory wpisują się właśnie w takie rozumienie.

Jerzy Kędziora, „Podwójne kółka”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kędziora, „Podwójne kółka”, 2008, fot. Bartek Kędziora / fotografika studio, dzięki uprzejmości Artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Jotka Kędziora (ur. 1947 w Częstochowie) rzeźbiarz, projektant, pedagog. Absolwent Liceum Technik Plastycznych (obecnie Z S P im. Jacka Malczewskiego) w Częstochowie i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca i realizator rzeźb postaci balansujących (poza innymi wątkami). Prace swoje pokazywał na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Europie, obu Amerykach i Azji.

Kurator wystawy: Katarzyna Górowska
Oprawa graficzna: Magdalena Burdzyńska
Zdjęcia: Bartek Kędziora / fotografika studio

Jerzy Kędziora, Bieguni
Wernisaż: 17 maja 2014 roku, godz. 20.00 (BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1)
Wystawę można oglądać do 14 września 2014 roku
Ekspozycja plenerowa, Park Strzelecki w Tarnowie

Dodaj komentarz