• 2014-05-10

Rusza Akademia Nowych Mediów

Od 19 maja do 7 czerwca potrwa seria szkoleń i warsztatów Akademia Nowych Mediów zorganizowana przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

„Akademia Nowych Mediów” (źródło: materiały prasowe)

„Akademia Nowych Mediów” (źródło: materiały prasowe)

Jak edukować o nowych mediach? Jak mogą one wzbogacić warsztat pracy kadr kultury? Jak aktywnie i twórczo korzystać z nowych mediów podczas zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi? Odpowiedzi na te, i kilka innych pytań udzieli Akademia Nowych Mediów, nowy, dwuletni projekt warsztatowo-szkoleniowy Instytutu Kultury Miejskiej.

W ramach Akademii Nowych Mediów Instytut Kultury Miejskiej przeprowadzi szereg szkoleń i warsztatów dla szeroko pojętych kadr kultury (animatorów, nauczycieli, muzealników) dotyczących m.in. wykorzystywania nowych mediów i technologii w działaniach edukacyjnych i animacyjnych. Poza warsztatami odbędą się konsultacje ze specjalistami oraz powstaną kursy e-learninigowe.

Zależy nam na pokazaniu jak bezpośrednio można edukować o nowych mediach, a także jak mogą one wzbogacić warsztat pracy kadr kultury. Będziemy zajmować się między innymi blogami, mediami społecznościowymi, Wikipedią, domeną publiczną, programowaniem, storytellingiem czy kwestiami prawnym.

− Karina Rojek, koordynatorka Akademii Nowych Mediów

Akademia Nowych Mediów jest realizowana w ramach programu Medialab Gdańsk, który łączy kulturę, aktywizm społeczny, edukację i technologię. Akademia korzysta z doświadczeń zrealizowanych projektów Medialabu Gdańsk (efekty zeszłorocznych działań, to m.in. materiały materiały edukacyjne (Nie)bój się bloga! oraz gra Twoje Prawa w sieci) i kontynuuje niektóre wątki programu, w szczególności ten poświęcony blogowaniu.

Tylko do 7 czerwca odbędą się cztery spotkania. Najbliższe warsztaty poruszą tematy współpracy instytucji kultury z Wikipedią, zastosowania blogów w edukacji, programowania dla dzieci w języku wizualnym Scratch oraz kreatywnego wykorzystania mediów w animacji. Kolejne szkolenia rozpoczną się tuż po wakacjach.

Zgłoszenia należy kierować do 15 maja drogą mailową.

Program:

19 maja, godz. 17.00−20.00 − Biblioteka Cyfrowa Polona − narzędzie w edukacji. Twórcze wykorzystanie zasobów cyfrowych, prowadzenie: Paulina Błaszczykiewicz, Łukasz Truściński.

29 maja, godz. 14.00−17.00 − Wikipedysta rezydent, prowadzenie: Daria Cybulska.

5 czerwca – (Nie)bój się bloga. Jak wykorzystywać blogi w edukacji?, prowadzenie: Grzegorz D. Stunża.

6 czerwca – Programowanie, prowadzenie: Krystyna Kolendo-Dzięgielewska.

7 czerwca – Enter/Escape czyli warsztaty kreatywnego wykorzystania mediów w animacji, prowadzenie: Marta Karalus.

Akademia Nowych Mediów
19, 29 maja, 5, 6, 7 czerwca 2014 roku
Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk

Dodaj komentarz