Zimne, ciepłe i nieludzkie w BWA Sokół

Od 16 maja w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Zimne, ciepłe i nieludzkie.

Jacek Kołodziejski, fotografia z serii „Pani z galerii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Kołodziejski, fotografia z serii „Pani z galerii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Zimne, ciepłe i nieludzkie to kilka wypowiedzi o tym, co w przestrzeniach galeryjnych ignorowane. O ich temperaturze, zapachu, przypadkowo rozlegających się dźwiękach, milczącej obecności osób, które pilnują wystaw, i kilku innych zjawiskach. Funkcjonujące w BWA Sokół prace mają zadanie uwypuklać niekończące się gry artystów i kuratorów z przestrzenią oraz wszystkimi jej przypadłościami. Celem tych gier jest zazwyczaj próba odwrócenia uwagi lub ukrycia tych aspektów wystaw, których nie da się kontrolować. A jest to całkiem spory zbiór bardzo nieludzkich czynników: kurzu, lamp, grzejników, wywietrzników, zacieków, mikrobów, skrzętnie zasłoniętego sprzętu multimedialnego, odbić na szybach, tego, co widać za oknem itp. Jednak zaznaczmy, że wystawa nie podejmuje krytyki instytucjonalnej, ani nie jest eksperymentem. Byłoby to zbyt ludzkie.

Chodzi jedynie o to, by uwzględnić, a może nawet uznać prawo chłodnych ścian, niedoświetlonych zakamarków i tabliczek ewakuacyjnych, by również współtworzyły wystawę. Do tego typu praktyk szczególnie nadaje się przestrzeń BWA Sokół z jej betonowymi ścianami niespodziewanie przeplatanymi piaskowcem, olbrzymimi oknami, tarasem, z którego rozciąga się panorama na nowosądecką starówkę. Te wszystkie nieludzkie i ludzkie prace artystów, działania zespołu galerii i jej historia stworzą na półtora miesiąca żywy konglomerat.

Kurator: Łukasz Białkowski
Artyści: Tomek Baran, Łukasz Jastrubczak, Jacek Kołodziejski, grupa Opcja, Łukasz Prus-Niewiadomski, Michał Smandek, Łukasz Trzciński

Zimne, ciepłe i nieludzkie
Wernisaż: 16 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu

Dodaj komentarz