• 2014-05-09

Premiera studencka Wesela Figara

22 maja w Operze Krakowskiej przedstawiony zostanie spektakl dyplomowy Wesele Figara W. A. Mozarta w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W spektaklu w inscenizacji Laco Adamika wystąpią dyplomanci Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

„Wesele Figara", plakat – A. Pągowski (źródło: mat. prasowe)

„Wesele Figara", plakat – A. Pągowski (źródło: mat. prasowe)

Solistom Wydziału Wokalno-Aktorskiego będą towarzyszyły zespoły Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją cenionego dyrygenta i pedagoga, prorektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Rafała Jacka Delekty.

Od wielu lat wydział wokalny Akademii Muzycznej stanowi zaplecze dla zespołu solistów Opery Krakowskiej. Ciekawa dla obydwu stron będzie prezentacja możliwości i potencjału przyszłych absolwentów Akademii już podczas ich studiów. Otrzymałem wiele pozytywnych głosów od uczelni zagranicznych m.in. niemieckich i francuskich, które nie tylko chwaliły współpracę Opery i Akademii, lecz wręcz zazdrościły nam tak dobrych i owocnych kontaktów. Przygotowania do premiery rozpoczęły się w październiku i już w styczniu młodzież była dobrze przygotowana muzycznie. Od marca pod wodzą znakomitego duetu Laco Adamik i Barbara Kędzierska pracujemy nad wersją sceniczną. Myślę, że efekt będzie wspaniały – powiedział prof. Rafał Jacek Delekta.

Wesele Figara to bardzo wymagający spektakl zarówno pod względem muzycznym, jak i dramatycznym czy teatralnym. Młodzi soliści muszą nie tylko opanować swoje partie, lecz także nauczyć się teatru – rozpocząć życie operowe. Mimo, że nie tworzymy nowej inscenizacji – spektakl miał premierę w czerwcu 2012 roku – studenci nie mają łatwego zadania. Brak im doświadczenia scenicznego, więc uczę ich wszystkiego od początku. Na próbach zauważyłem, że jest wśród nich wielu utalentowanych śpiewaków – przedpremierowe przygotowania podsumowuje reżyser Laco Adamik.

Studenci wystąpią na scenie Opery Krakowskiej nie po raz pierwszy. W zeszłym roku przedstawili spektakl Czarodziejski flet W.A. Mozarta w inscenizacji i w reżyserii Moniki Rasiewicz. Tu także dyplom obronił Grzegorz Brajner, prowadząc spektakl Mozart / Frankenstein w reżyserii Roberta Drobniucha, a także Tadeusz Płatek, który dyrygował Halką S. Moniuszki. Swoje recitale dyplomowe zaprezentowali również Monika Korybalska (mezzosopran, dziś solistka Opery Krakowskiej) i Piotr Orzechowski (fortepian jazzowy).

Wesele Figara
22 maja 2014 roku
ul. Lubicz 48, Opera Krakowska

Dodaj komentarz