• 2014-05-09

Walker Evans z fotografią prasową w MOCAK-u

Od 15 maja w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii będzie można oglądać wystawę pt. Walker Evans. Fotografia prasowa.

Walker Evans, „Piękno pospolitego narzędzia”, „Fortune”, czerwiec 1955. Dzięki uprzejmości The Metropolitan Museum of Art (źródło: materiały prasowe organizatora)

Walker Evans, „Piękno pospolitego narzędzia”, „Fortune”, czerwiec 1955. Dzięki uprzejmości The Metropolitan Museum of Art (źródło: materiały prasowe organizatora)

Walker Evans. Fotografia prasowa to projekt poświęcony mniej znanemu obliczu twórczości jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. W ramach wystawy David Campany poddaje analizie prace realizowane przez Evansa zarówno na potrzeby małych awangardowych wydawnictw, jak i uznanych pism w rodzaju Harper’s Bazaar, Vogue, Architectural Forum, Life czy Fortune. W wielu przypadkach był on nie tylko autorem zdjęć, ale również towarzyszącego im tekstu, sam dokonywał wyboru fotografii przeznaczonych do druku i projektował ich układ na stronie. Eseje fotograficzne Walkera Evansa są świadectwem tego, jak pracował i zarabiał na życie, jak potrafił dotrzeć do odbiorców, którzy nigdy nie zawitaliby do muzeum czy galerii sztuki i jednocześnie jak w tego typu projektach bronił swojej niezależności. Projekt Campany’ego to oryginalne studium biografii artysty i jednocześnie przykład alternatywnej metody uprawiania historii sztuki poprzez narrację wizualną.

Kurator: David Campany

David Campany – pisarz, kurator wystaw, twórca, wykładowca na University of Westminster. Ostatnio wydał książki: Gasoline (MACK, 2013) oraz Walker Evans: The Magazine Work (Steidl, 2014).

Walker Evans. Fotografia prasowa
W ramach Miesiąca Fotografii 2014
Wystawę można oglądać od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz