• 2014-05-09

Sekcja dokumentalna na Transatlantyk Festival

Od 8 do 14 sierpnia potrwa Transatlantyk Festival Poznań. Znane są już pierwsze sekcje filmowe, które zostaną zaprezentowane na festiwalu.

Anna Eborn „Pine Ridge” (źródło: materiały prasowe)

Anna Eborn „Pine Ridge” (źródło: materiały prasowe)

Od pierwszej edycji Transatlantyk Festival Poznań przygląda się problemom, jakimi żyje współczesny świat. Poprzez film i muzykę organizatorzy starają się zwrócić uwagę odbiorców na aktualne wydarzenia, mające wielki wpływ na globalną sytuację społeczno-ekonomiczną, dlatego jednym z najważniejszych wyróżników  Transatlantyk Festival Poznań jest bogactwo sekcji dokumentalnej. W Transatlantyk DOCS znajdziemy znakomite filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach świata. Większość z nich zostanie zaprezentowana w Polsce premierowo właśnie podczas Transatlantyk Festival Poznań 2014.

Film dokumentalny stał się jednym z ważniejszych narzędzi poznawania świata. Transatlantyk Festival przywiązuje wielką wagę do przedstawiania wszystkiego, co dziś istotne, nie omijając najtrudniejszych tematów.

− Jan A. P. Kaczmarek

Zróżnicowany program obfituje zarówno w mocne, poruszające filmy, jak i kino nieco lżejszego kalibru. W ramach Transatlantyk DOCS w tym roku można będzie obejrzeć m.in. American Commune w reżyserii sióstr Reny i Nadine Mundo, badający losy ludzi urodzonych w specyficznej komunie, całkowicie oderwanych od znanej nam rzeczywistości, którzy kiedyś, prędzej czy później, muszą się z nią skonfrontować. Bastards Deborah Perkin pokażą tragedię odrzuconych, samotnych muzułmańskich matek i ich nieślubnych dzieci, które już od urodzenia zyskują miana społecznych wyrzutków. Harvest Of Empire autorstwa Petera Getzelsa i Eduardo Lopeza to portret zaludniającej Amerykę społeczności latynoskiej, będący jednocześnie zupełnie nowym, wyjaśniającym mało znane dotąd historyczne fakty głosem w sprawie roli imigrantów w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych. Wyróżniony nagrodą dla najlepszego skandynawskiego dokumentu 2014 roku na festiwalu w Goteborgu Pine Ridge kreśli historię Indian z rezerwatu w południowej Dakocie, którzy mają już dość funkcjonowania na zasadzie ciekawostki turystycznej i coraz głośniej domagają się zwiększenia im praw. I wreszcie zaskakujący In God We Trust reżyserskiego duetu Derek Anderson − Victor Kubichek, obraz śledztwa sekretarki bankowego potentata Bernarda L. Madoffa. Kobieta postanawia na własną rękę wyjaśnić kulisy jednego z największych przekrętów w historii Wall Street, jakiego dopuścił się jej pracodawca, budujący w zaciszu własnej firmy piramidę finansową, która pochłonęła życiowy dorobek setek osób.

Transatlantyk Festival Poznań
Od 8 do 14 czerwca 2014 roku
Poznań

Dodaj komentarz