Script Pro 2014 – rozstrzygnięcie konkursu

7 maja w Krakowie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Script Pro 2014 organizowanego przez Szkołę Wajdy i festiwal Off Plus Camera. Nagrodę Główną zdobył scenariusz Bartosza M. Kowalskiego i Stanisława Warwasa pt. Plac zabaw.

Script Pro 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Script Pro 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014 w składzie: przewodniczący Michał Komar oraz Leszek Dawid, Kinga Gałuszka, Krystyna Lasoń, Izabela Łopuch oraz Lidia Stefanowska, zakwalifikowało do finału 10 scenariuszy (kolejność alfabetyczna tytułów):

  • Biszkopt – Justyna Stasio
  • Córeczka – Izabela Szylko
  • Dorastanie – Aleksandra Takuska
  • Dziura w głowie – Piotr Subbotko
  • Felicja i Jezus – Bartosz Blaschke, Dominik Gąsiorowski
  • Matka – Beata Waszkiewicz
  • Odpady – Paweł Maślona, Bartek Kotschedoff, Aleksandra Pisula
  • Plac zabaw – Bartosz M. Kowalski, Stanisław Warwas
  • Stalkerski – Jarosław Janiszewski
  • Zagubieni – Julia Kowalski

Nagroda Główna PKO Banku Polskiego w Konkursie Scenariuszowym Script Pro to 20 tysięcy złotych. W tym roku zdobyli ją Bartosz M. Kowalski i Stanisław Warwas za scenariusz pt. Plac zabaw, niewinnie zapowiadającą się historię grupy nastolatków świętujących zakończenie roku szkolnego – ich zabawa rozwija się w przerażający sposób.

Script Pro 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Script Pro 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Specjalna CINEMAX trafiła do Beaty Waszkiewicz za scenariusz Matka (z powodów formalnych w głosowaniu nie brał udziału Leszek Dawid). Matka prezentuje historię trzydziestopięcioletniej pewnej siebie Mary, którą nieplanowana ciąża zmusza do weryfikacji dotychczasowego stylu życia.

Druga Nagroda ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przypadła Julii Kowalski – autorce tekstu Zagubieni, polsko-francuskiej historii o dojrzewaniu i poszukiwaniu rodziny oraz swojego miejsca w świecie.

Trzecią Nagrodę otrzymali Bartosz Blaschke i Dominik Gąsiorowski za scenariusz Felicja i Jezus – opowieść o trójce przyjaciół, dla których najlepszą rozrywką jest wkręcanie innych; nie cofną się nawet przed sfingowaniem objawienia się Jezusa.

Wszyscy Finaliści Konkursu Script Pro 2014 otrzymają stypendia finansowe ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz konsultacje scenariuszowe prowadzone przez opiekunów artystycznych ze Szkoły Wajdy i Wajda Studio.

Konkurs Scenariuszowy Script Pro stanowi kontynuację konkursu Hartley-Merrill, pod nową nazwą jest organizowany już po raz czwarty przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Z roku na rok rośnie liczba scenariuszy, które zaistniały w konkursie, a potem zostały przeniesione na ekran.

Warto tu przypomnieć, że prócz filmów już zrealizowanych (Lęk wysokości, Ki, Jesteś bogiem, Moja krew, Komornik, Stacja, Bandyta, Obietnica) na swoje premiery czekają kolejne, realizowane wg scenariuszy nagradzanych w ostatnich latach. W fazie produkcji jest Letnie przesilenie Michała Rogalskiego (Nagroda Główna w 2008 r.), Mur Dariusza Glazera (Nagroda Główna w 2012 r.), Carte Blanche Jacka Lusińskiego (finalista w 2012 r.) oraz Bogowie Krzysztofa Raka (finalista w 2013 r.).

Rozstrzygnięcie konkursu Script Pro 2014
7 maja 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz