Zmiany poprzez nowe media – Jude Anogwith w Znakach Czasu

17 maja w CSW Znaki Czasu w Toruniu w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Arena odbędzie się spotkanie z Judem Anogwith – nigeryjskim artystą i kuratorem, który specjalnie na potrzeby ekspozycji przygotował jeden z 4 programów filmowych, zatytułowany Kontrast charakterów: narodowy wideo-art. Podczas spotkania w Europejską Noc Muzeów opowie on o niezwykle dynamicznej afrykańskiej scenie artystycznej, związanej szczególnie ze sztuką wideo.

Na zdjęciu: Jude Anogwith (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Jude Anogwith (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ruchomy obraz – sztuka wideo – po części definiuje Nigerię jako najbardziej zaludnione afrykańskie państwo. Dynamiczny nigeryjski przemysł filmowy, znany także jako Noolywood, jest w coraz większym stopniu związany z tworzeniem filmów o prawdziwej Afryce. Ekscytujące filmowe historie opowiadane przez Nollywood, unaoczniają powszechne wydarzenia, w jednym obrazie łącząc narodowy pejzaż, jego kulturę, sztukę i pełne energii społeczeństwo.

Jude Anogwith, nigeryjski kurator i artysta multimedialny opowie o sztuce nowych mediów w Lagos i jej roli we współczesnej Nigerii, a także o działalności Video Art Network Lagos (VAN Lagos). W ramach programu filmowego, przygotowanego dla toruńskiego CSW specjalnie na potrzeby wystawy Arena, kurator zaprosił czworo nigeryjskich artystów. Adejoke Tugbiyele, Aderemi Adegbite, Victor Ehikhamenor i Ima- Abasi Okon dzielą się swoim osobistymi doświadczeniami związanymi z Nigerią i jej zmieniającym się społeczno-politycznym pejzażem. Mówią też o swojej pracy artystycznej i jej związkach z dynamiczną sytuacją w Nigerii, regresyjnych ideologiach i złożoności kapitalizmu, segregacji, opresji, a w końcu – o swoich pragnieniach dokonania zmiany poprzez medium sztuki video.

VAN Lagos: Negocjowanie zmian poprzez sztukę nowych mediów – spotkanie z nigeryjskim artystą Judem Anogwith
Spotkanie odbędzie się 17 maja 2014 roku o godzinie 18.00
Przestrzeń wystawy Arena (I piętro CSW)
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz