• 2014-05-09

Jachna / Buhl & T’ien Lai w Pardon, To Tu

20 maja w Pardon, To Tu w Warszawie odbędzie się koncert dwóch duetów – Jacka Buhla i Wojtka Jachny oraz Kuby Ziołka i Łukasza Jędrzeczaka.

Jachna/Buhl (źródło: mat. prasowe)

Jachna/Buhl (źródło: mat. prasowe)

T’ien Lai to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy niebiańska muzyka. T’ien Lai to masy pogłosów, szumów radiowych i lawiny dronów, z których wyłaniają się rytmy, harmonie, a czasem i piosenki. T’ien Lai to miejskie demony, których wybryki mają zaburzać ustalone hierarchie i porządki społeczne, polityczne i ekonomiczne. Duet Kuba Ziołek i Łukasz Jędrzejczak zaprasza do wzięcia udziału w miejskim rytuale wyzwolenia i nieporządku, w którym kicz i cepelia przenikają się ze świętością i prawdą, tworząc nierozerwalny związek.  Da’at – tytuł debiutanckiej płyty duetu – w kabale tłumaczone zazwyczaj jako wiedza. Jest nazwą jedenastej, ukrytej sefiry, która symbolizuje całość stworzenia i jedność dziesięciu sefirot.

Druga część wieczoru to Jachna/Buhl – Przesympatyczny duet muzyczny założony przez Wojtka Jachnę oraz Jacka Buhla, muzyków Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope oraz Innercity Ensemble (Wojtek) oraz Variete, Trytony, 4Syfon Cykliści (Jacek).Dialogi, improwizacje, loopy, przekomarzanie i inne wygibasy. Bez napinki i niezdrowych emocji, gdyż jak to powiedział niegdyś Tomasz Gwinciński: Nie gramy o Złote Kalesony…. Duet wydał do tej pory dwie płyty Pan Jabu oraz Niedokończone Książki, i do teraz ma problemy z doliczeniem się pieniędzy… Trzecia płyta pt: TAPES wisi na Bandcampie, ponieważ nikt już nie kupuje muzyki… Nigdy nie dostali Fryderyka, ale to tylko kwestia czasu.

Jacek Buhl, niegdyś Muzyk związany z Variete (LP Bydgoszcz, singiel Te Dni oraz I znowu ktoś przestawił kamienie), Trytonami (LP Tańce bydgoskie, Zarys Matematyki Niewinnej) oraz formacja 4 Syfon (LP Jestem w Kinie, To Prawda, Baterie, New Tango). Grając w Variete równocześnie współpracował z formacja Henryk Brodaty. Obecnie Jacek Buhl jest członkiem Freebeatowego The Cyclist, duetu Glabulator (z Tomkiem Glazikiem ) oraz electro yassowego Spejsu. W 2009 roku zakłada duet Jachna/Buhl.

Wojtek Jachna swoją przygodę muzyczną zaczynał jako gitarzysta w grupach punkowych i alternatywnych – PoGoleniu, La Verte, Hyde. Pobierał nauki gry na instrumencie, u Trębaczy o różnych podejściach muzycznych – m.in. Janusz Zdunek, Piotr Wojtasik, Marcin Gawdzis czy Miłosz Gawryłkiewicz. Od 2010 roku student nowego wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2002-2006 nagrywa i koncertuje z bydgoskim zespołem reggae Dubska, z którym nagrywa 4 płyty: Nie Zmul Dna, Live in Mózg, Dubska i Avocado. W latach 2004-2006 gra i koncertuje z trójmiejską grupą Mordy, z którą nagrywa album Anthrology. Od 2004 roku członek bydgoskiego Sing Sing Penelope, z którym gra i nagrywa płyty: Sing Sing Penelope, Music for Umbrellas, We remember krzesełko, nagrany w ubiegłym roku w łódzkim klubie Jazzga, album z nestorem bydgoskiego free jazzu Andrzejem Przybielskim Stirli People in Jazzga oraz tegoroczną płytę This is the Music, vol 1. Od 2005 roku członek Contemporary Noise Quintet/Sextet, z którym to zespołem wydaje trzy płyty: Pig Inside the Gentleman, Unaffected Thought Flow, oraz Ghostwriter’s Joke. W tak zwanym międzyczasie gra i próbuje w bydgoskim Big Bandzie perkusisty Józka Eljasza. W 2009 roku zakłada wspólnie z Jackiem Buhlem duet Jachna/Buhl z którym wydaje dwie płyty – Pan Jabu oraz Niedokończone Książki. Ciekawy perkusyjny styl gry Jacka Buhla, muzyka ex-rockowego, który otworzył się na granie perkusyjne w stylu jazzowym i free jazzowym, wpływa na styl improwizacji każdego współpracującego z nim muzyka, tworząc ciekawą, i wielobarwna muzykę.

Koncert Jachna / Buhl & T’ien Lai
20 maja 2014 r., godz. 20.30
Plac Grzybowski 12, Pardon, To Tu
Warszawa

Dodaj komentarz