• 2014-05-08

Gogolowski Rewizor na deskach Teatru Dramatycznego

10 maja Teatrze Dramatycznym w Białymstoku wystawiony zostanie premierowy spektakl Rewizor Nikołaja Gogola w reżyserii Jacka Jabrzyka.

„Rewizor" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rewizor" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysł na spektakl zrodził się w efekcie rozmów reżysera: Jacka Jabrzyka ze scenografem Bartholomaüsem Martinem Kleppek. Postanowili oni opowiedzieć o współczesnej Polsce właśnie za pomocą gogolowskiej historii. Tytułowy Rewizor na scenie się nie pojawia. Prawdziwym bohaterem komedii Gogola jest strach: przed utratą, kompromitacją, przed obcym. Rewizor stawia pytania o źródła naszego lęku. Twórcy spektaklu spróbują odpowiedzieć na pytanie: czego dziś boją się Polacy? Jakiego Rewizora stworzą sobie tym razem?

Jacek Jabrzyk przyznaje, że wspólnie z Mikołajem Mikołajczykiem – choreografem, bardzo ciężko pracują nad tym, aby wyciągać z gogolowskiego świata całe wariactwo, które jest tam wpisane, a także pogubienie ludzi.

W przedstawieniu nie skupiamy się na samej historii gogolowskiej. Ona jest, płynie, jest po prostu dobrze napisana, ale na tym, co ona powoduje z bohaterami. Mam nadzieję, że w spektaklu będzie dużo takich momentów, kiedy będziemy mieli szansę zajrzeć pod maski bohaterów, przypatrzeć się im i przeżyć coś we spół z całym zespołem aktorskim, który pracuje z dużym oddaniem i zaangażowaniem – mówi Jacek Jabrzyk, reżyser.

Jednym z najważniejszych elementów Rewizora będzie ruch, za który odpowiada znany i ceniony choreograf – Mikołaj Mikołajczyk.

W przedstawieniu będzie dosyć dużo tańca. Począwszy od takich tańców jak zachodni Twist, a skończywszy na polskim Krakowiaku. Będzie też dużo charakterystycznych lalkowych ruchów. A to wszystko slapstickowe, bardzo sztuczne, przez co, wydaje mi się, bardzo bliskie i prawdziwe – mówi Mikołaj Mikołajczyk, choreograf.

Obok aktorów Teatru Dramatycznego na scenie pojawią się gościnnie: Jan Jurkowski, Tomasz Robak oraz Krzysztof Wieszczek – aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie znany telewidzom z takich seriali jak Szpilki na Giewoncie, Majka czy Na Wspólnej.

Reżyseria i opracowanie muzyczne – Jacek Jabrzyk
Scenografia, kostiumy i reżyseria świateł – Bartholomaüs Martin Kleppek
Choreografia – Mikołaj Mikołajczyk
Inspicjent – Jerzy Taborski
Asystent produkcji – Hector Medina

Spektakl premierowy Rewizor
10 maja 2014 roku, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny
Białystok

Dodaj komentarz