• 2014-05-08

Płaszcz – spektakl pantomimy Lionela Menarda

14 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się przedpremierowy pokaz najnowszego spektaklu Płaszcz Warszawskiego Centrum Pantomimy w reżyserii Lionela Menarda.

„Płaszcz" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Płaszcz" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tego śnieżnego poranka Rene postanowił, że przed pójściem do biura zajrzy do krawca Jacquesa. Nie może już dłużej cerować swojego płaszcza, zniszczonego przez czas, wiatr i deszcze. Nie spodziewa się, że ta wizyta zmieni bieg jego życia.

Spektakl Płaszcz w reżyserii Marcela Marceau, którego premiera odbyła się w 1951 roku, przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych mimodramów zbiorowych. Od tego czasu przedstawienie, wznawiane wielokrotnie, wystawiane było w niemal nie zmienionej formie. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że spektakl stał się w pewnym sensie sztuką muzealną.

Postanowiliśmy z reżyserem Lionelem Menardem ponownie odbyć tę podróż. Inspirowani twórczością Mikołaja Gogola chcemy zatrzymać się przy tych samych pytaniach i podjąć ryzyko dostosowania sztuki do naszej epoki. Pragniemy odkryć ten mimodram raz jeszcze, przebudowując opowieść, zmieniając kompozycję muzyczną oraz kostiumy. Staramy się pokazać, że główne zasady inscenizacji Marcela Marceau oraz poruszane w spektaklu tematy są ponadczasowe.

Barłomiej Ostapczuk

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy. Reżyser Lionel Menard to uczeń i wieloletni współpracownik Marcela Marceau. Obecnie współpracuje z Bodecker&Neander Compagnie (Silence, Out of the blue, Satie, Deja Vu, Opus 4Follow Light). Z Warszawskim Centrum Pantomimy zrealizował przedstawienie Agua De Lagrimas.

Reżyseria: Lionel Menard
Asystent reżysera: Maja Pieczerak
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Magiera
Maski i lalki: Katarzyna Wróbel
Występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paulina Szczęsna, Paweł Kulesza,
Ireneusz Wojaczek, Bartłomiej Ostapczuk

Spektakl Płaszcz
14 maja 2014 roku, godz.19.00
Teatr Dramatyczny
Warszawa

Dodaj komentarz