• 2014-05-08

Planete+ Doc Film Festival – debaty i spotkania towarzyszące

Festiwalowi Planete+ Doc, mającemu miejsce od 9 do 18 maja, towarzyszyć będzie seria debat i spotkań, które podejmą problemy poruszane podczas festiwalowych projekcji.

„Mikrotopia”, reżyseria Jesper Wachtmeister (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mikrotopia”, reżyseria Jesper Wachtmeister (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dwóch pierwszych panelach dyskusyjnych Plenete+ Doc będzie można uczestniczyć już w najbliższy weekend. 10 maja po pokazie filmu W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele organizatorzy zapraszają na spotkanie dotyczące niezależności myśli i potrzebie wolności, która drzemie w społeczeństwach wschodu Europy – Jak obalić dyktatora? Czy Europa Wschodnia wywalczy sobie drogę ku wolności? W debacie moderowanej przez Michała Syskę udział wezmą: Aleksandra Zielińska (koordynatorka kampanii Amnesty International), Madeleine Sackler (reżyserka filmu) oraz prof. Nikołaj Iwanow (pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, prezes Fundacji Za Wolność Waszą i Naszą, był rosyjskim i polskim działaczem opozycji).

Dzień później uwaga skupi się na zmieniającym się modelu stosunków zawodowych i próbach nadania pracy bardziej ludzkiego wymiaru. W dyskusji po filmie Elisabeth Scharang Pozbądź się szefa, moderowanej przez Piotra Antoniewicza udział wezmą: Łucja Łopatka (członkini fundacji Projekt Caracol prowadzącej nieistniejącą już księgarnio-kawiarnię Falanster), Paulina Ograbisz (pomysłodawczyni Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej PANATO), Maciek Wiśniewski (Stowarzyszenie Tratwa) i Łukasz Dąbrowiecki (członek krakowskiego klubu Krytyki Politycznej, aktywista miejski w trakcie zakładania spółdzielni społecznej). Na debatę Ludzki wymiar pracy organizatorzy zapraszają 11 maja.

Podczas kolejnych dyskusji zaproszeni goście i widzowie będą mieli szansę porozmawiać również o przyszłości światowego rozwoju ekonomicznego (14 maja, po filmie Ostatni dzwonek z udziałem reżysera Enrico Cerasuolo), przyczynach i skutkach wychodzenia na ulicę (15 maja, po filmie Rewolucja non-stop z udziałem bohatera Ahmeda Zaino) czy prawdziwej funkcji edukacji (16 maja, po filmie Alfabet).

Interesująco zapowiadają się również inne spotkania. Uwagę warto zwrócić na to po filmie Mikrotopia dotyczące eksperymentalnych rozwiązań mieszkaniowych (organizowane wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową w ramach projektu MIASTOmovie), jak i na absolutny highlight Festiwalu – wideokonferencję z Noamem Chomskym, podczas której publiczność będzie miała możliwość przekazać swoje własne pytania do naukowca.

Wstęp na debaty i spotkania jest wolny. Pierwszeństwo mają osoby z biletem na seans poprzedzający wydarzenie.

Debaty i spotkania 11. Planete+ Doc Film Festival:

  • 10 maja

Debata: Jak obalić dyktatora? Białoruski Wolny Teatr, Euromajdan, rosyjscy obrońcy praw człowieka – czy Europa Wschodnia wywalczy sobie drogę ku wolności? – po filmie W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele
Debata rozpocznie się o godzinie 18:00
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

  • 11 maja

Debata: Ludzki wymiar pracy – po filmie Pozbądź się szefa
Debata rozpocznie się o godzinie 18.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

  • 13 maja

Rozmowa z Noamem Chomskym – po filmie Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?, i wręczenie nagrody miesięcznika Focus dla największej osobowości festiwalu Planete+ Doc
Rozmowa rozpocznie się o godzinie 18.45
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

  • 14 maja

Debata: Wzrost ekonomiczny – zrównoważony i (nie)skończony? – po filmie Ostatni dzwonek
Debata rozpocznie się o godzinie 18.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

  • 15 maja

Debata: Ruchy protestu – radykalne czy banalne? – po filmie Rewolucja non-stop
Debata rozpocznie się o godzinie 18.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

  • 16 maja

Debata: Co z tą edukacją? – po filmie Alfabet
Debata rozpocznie się o godzinie 18.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

  • 17 maja

Spotkanie: Jak zamieszkać w domu pływającym po rzece? / 13 m² – minimalna przestrzeń mieszkalna – po filmie Mikrotopia
Spotkanie rozpocznie sie o godzinie 15.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

Planete+ Doc Film Festival
od 9 do 18 maja 2014 roku

Dodaj komentarz