Patrycja Orzechowska i Rafał Urbacki – Miłość i medycyna

Od 9 maja w Muzeum Śląskim w Katowicach w ramach Projektu Metropolis będzie można oglądać wystawę prac Patrycji Orzechowskiej i Rafała Urbackiego pt. Miłość i medycyna.

Fot. Patrycja Orzechowska, „Miłość i Medycyna. Antologia”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Patrycja Orzechowska, „Miłość i Medycyna. Antologia”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Surrealistyczna wizja Bellmerowskiej cielesności i seksualności posłużyła jako punkt wyjścia do projektu o różnorodnym znakowaniu ciała. Oś konceptu stanowi mapa przestrzeni granicznych pomiędzy dyskursami miłości i medycyny. Śledztwo na temat ingerencji w autonomię ciała zostaje rozpięte na przestrzeni czasowej i regionalnej Górnego Śląska. Śląsk obnaża swoje ciała niechętnie, tylko podczas specjalnych okazji.

Podglądanie ich jest zajęciem żmudnym i wymagającym, poprzedzone poszukiwaniem materiałów zachowanych w tekstach źródłowych i archiwach wizualnych, a zakończone próbą rekonstrukcji wydarzeń. Kronika wypadków rozczytywana w perspektywie medycznej, archeologicznej, kryminalnej, wojennej i miłosnej tworzy kolekcję spojrzeń na terytorium ciała – ciała prawdziwego i sztucznego. Na antologię składają się indywidualne historie o różnym ciężarze; trudne obrazy przeplatają się z wątkami peryferyjnymi dotychczas pomijanymi i niezdiagnozowanymi. Jako doświadczenie pewnej wspólnoty, ujawnione jedna po drugiej, tworzą zamkniętą narrację przeznaczoną do zbiorowego a zarazem intymnego seansu. Jak każda kolekcja także i ta ma swoje braki i domyślne obiekty pożądania… (R.U. / P.O.)

Artyści: Patrycja Orzechowska (przeszukiwanie archiwów, reprodukcje, fotografie, rysunki, obiekty, opisy, śródtytuły, koncepcja całości), Rafał Urbacki (przeszukiwanie archiwów, konsultacje)

Kurator: Stanisław Ruksza
Opieka merytoryczna: Joanna Szeligowska-Farquhar

Patrycja Orzechowska (ur. 1974) – artystka wizualna używająca m.in. medium fotografii, kolażu, grafiki, filmu, instalacji. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace Patrycji Orzechowskiej były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Równolegle do wystawy w Muzeum Śląskim od 10 maja do 28 czerwca w CSW Kronika trwa pokaz pracy Patrycji Orzechowskiej Ciało w formie.

Patrycja Orzechowska i Rafał Urbacki, Miłość i medycyna
W ramach Projektu Metropolis
Wernisaż: 9 maja 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 29 czerwca 2014 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach
al. W. Korfantego 3
Katowice

Dodaj komentarz