Radomska Elektrownia jak nowa w Noc Muzeów

Po ponad trzech latach działalności w tymczasowej siedzibie, radomska Elektrownia wraca do centrum miasta. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów po raz pierwszy od zakończenia remontu zostaną udostępnione zwiedzającym przestrzenie budynku przy ul. Kopernika. Nie będzie to oficjalna inauguracja działalności wystawienniczej, a jedynie prezentacja nowego obiektu i jedyna możliwość zobaczenia niezagospodarowanych pomieszczeń i miejsc zamkniętych na co dzień dla zwiedzających.

Maciej Fortuna, „An On”, fot. Emiko Okime (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Fortuna, „An On”, fot. Emiko Okime (źródło: materiały prasowe organizatora)

Finałem Nocy Muzeów będzie wyjątkowy projekt artystycznego duetu: Anny Sudy (An On Bast) – kompozytorki, producentki muzyki elektronicznej i Macieja Fortuny – trębacza jazzowego i performera, polegający na elektroakustycznej transkrypcji muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Artyści skoncentrowali się na utworach skomponowanych dla potrzeb filmu, bądź wykorzystanych w obrazach filmowych, m.in. w Rękopisie znalezionym w Saragossie, Katyniu, czy Szyfrach.

O znaczeniu przedsięwzięcia świadczy fakt, że płyta duetu wydana została za zgodą i z poparciem samego Krzysztofa Pendereckiego, a data jej premiery przypadła w dniu jego 80-tych urodzin. Projekt muzyczny doczekał się się jak dotąd kilku spektakularnych koncertów, jak choćby multimedialne widowisko w Poznaniu w obecności samego kompozytora, czy koncerty podczas Festiwalu Sztuki w Edynburgu i w Chopin Theatre w Chicago. Oprócz warstwy dźwiękowej koncert będzie zawierał autorskie wizualizacje VJ Pillow cytujące obrazy z filmów, do których muzykę pisał Krzysztof Penderecki.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Noc Muzeów
Prezentacja nowego budynku odbędzie się 17 maja 2014 roku od godziny 15.00 do 23.00
O godzinie 15.00 przewidziana jest wizyta marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
Widowisko multimedialne odbędzie się o godzinie 23.00
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Kopernika 1
Radom

Dodaj komentarz