• 2014-05-08

XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy

Już po raz dwudziesty drugi w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy. Artyści festiwalu zagoszczą na ulicach stolicy w dniach 27-29 czerwca oraz 4-6 lipca.

Spektakl „Dźwiękowiązałka", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

Spektakl „Dźwiękowiązałka", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

Tradycyjnie miejscami festiwalowymi będą Rynek Nowego Miasta oraz Park Agrykola. W programie festiwalu znajdziemy teatry pantominy i komedii, teatry religijne, teatry wędrowne, a także warsztaty teatralne oraz pokaz mody awangardowej.

Festiwal Sztuka Ulicy to wydarzenie artystyczne o międzynarodowym zasięgu realizowane w przestrzeni publicznej Warszawy od 1993 roku. Co roku gromadzi setki artystów z Polski i z zagranicy oraz tysiące widzów. Prezentacje z dziedziny sztuk performatywnych, w szczególności teatru, tańca i cyrku tworzą wyrazisty i barwny kalejdoskop doświadczeń i przemyśleń artystycznych zaprezentowanych na otwartej scenie ulic, placów, skwerów i parków miasta.

Na kilka dni Warszawa stanie się miejscem, w którym kultura prezentowana jest w nowych, dynamicznych formach, wychodząc poza budynki teatralne, galerie czy muzea. Cykl imprez realizowanych w ramach festiwalu jest otwarty i dostępny dla kilku tysięcy stałych widzów oraz spacerowiczów.

W tym roku festiwal gościć będzie artystów z Polski, Czech, Belgii oraz Ukrainy. Ukraiński Teatr Uliczny Highlits zaprezentuje spektakl Korowód tańca, zaś belgijski Teatr Cirq’ulation Locale zobczymy w Trampoline Mission 3. Obydwa teatry są już znane przez festiwalową publiczność. Z kolei czeski Teatr Squadra SUA to tegoroczna nowość, artystów zobaczymy w sztuce Bomberos.

Wśród polskich teatrów znajdą się zarówno przyjaciele festiwalu – teatry goszczące podczas kolejnych jego edycji, jak i nowości. Z Wrocławia po raz kolejny przybędzie Grupa Teatralna Te-O-Ka Jarosława Paczkowskiego ze spektaklem Saga i Teatr Formy Józefa Markockiego z tegoroczną premierą Mistrz i Małgorzata.
 Gliwice ponownie reprezentować będzie offowy, zawodowy teatr religijny Teatr A ze spektaklem Giganci, zaś Gdańsk Teatr Snów z premierowym spektaklem Rudymenty. Zespół z Pomorza pokaże widzom festiwalu rzecz w swojej istocie ulotną i zarazem skompilowaną – marzenie senne.
W programie festiwalu znalazła się silna reprezentacja poznańskich grup teatralnych: Teatr Circus Ferus, po raz pierwszy na festiwalu, ze spektaklem FREAK SHOW oraz teatry zaprzyjaźnione: Teatr Porywacze Ciał ze spektaklem Cykliści, Teatr Fuzja ze spektaklem Alicja, Teatr Biuro Podróży ze spektaklem Carmen Funabre. Z Poznania przybędzie, także po raz kolejny, Teatr Strefa Ciszy – offowy teatr specjalizujący się w spektaklach plenerowych, akcjach ulicznych i happeningach. Artyści zaprezentują spektakl Salto Mortale.

Na festiwalu wystąpią także stali warszawscy artyści: Teatr Makata – eksperymentalna, interdyscyplinarna grupa twórcza artystów poszukujących – ze spektaklem Wesele oraz Teatr Akt, prezentujący sztukę mimu, który zobaczymy w spektaklu Płonące laski. 
Z Policznej na Podlasiu przybędzie obecny już na festiwalu Teatr 3A. To teatralne panoptikum zaprezentuje spektakl Puch i Judy. Wędrowny, wiejski Teatr Klinika Lalek z Wolimierza na Dolnym Śląsku pokaże premierową sztukę Cyrk bez przemocy.

Na uwagę zasługuje również obecność w programie festiwalu projektu Kokony Ernesta Zawady. Będzie to plastyczna instalacja przestrzenna w formie nietypowego pokazu mody. Autorskie realizacje unikatowej odzieży wykonają studenci WST w Katowicach.

XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
od 27-29 czerwca oraz 4-6 lipca 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz