Podróż Martyny Tokarskiej i Liliany Piskorskiej w cyklu Krużganek Movie

9 maja Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu w ramach cyklu Krużganek Movie zaprasza na projekcję filmu, wernisaż wystawy i spotkanie z Martyną Tokarską i Lilianą Piskorską – autorkami projektu Podróż.

Martyna Tokarska i Liliana Piskorska, „Podróż”, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Tokarska i Liliana Piskorska, „Podróż”, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa oraz film są zapisem ubiegłorocznej, dwutygodniowej podróży pary dziewczyn po ośmiu miastach Polski: Krakowie, Katowicach, Łodzi, Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu i Toruniu. Artystki podróżowały z minimalną ilością bagażu oraz dwiema sukniami ślubnymi, odtwarzając ślubne sesje fotograficzne, które wykonywane są w plenerze miejskim przed lub po ślubie: będące wizualizacją wykreowanego dla dziewcząt marzenia, odtwarzanego razem z całym bagażem jakim jest ikonografia idealnych zaślubin: blichtr, patos, kwiaty, przepych i bycie księżniczką ten jeden dzień. Sesje ślubne przeprowadzane w przestrzeni publicznej stały się okazją do rejestracji ludzkich zachowań i reakcji oraz przede wszystkim stały się okazją do rozmów o widoczności osób nieheteroseksualnych w Polsce.

W każdym z odwiedzanych miast artystki wykonały jedną profesjonalną sesję ślubną przeprowadzoną we współpracy z fotografkami/fotografami mieszkającymi w odwiedzanych miastach, całość akcji rejestrowana była przez kamerzystów/kamerzystki. Projekt zakładał chwilowe rozmycie granic pomiędzy sztuką a rzeczywistością – permanentny stan twórczy oraz wytworzenie rzeczywistości utopijnej, bazującej na stereotypach kulturowych dominujących w społeczeństwie.

O projekcie mówią autorki:

Bawimy się stereotypem bieli ślubnej, sukienki i najważniejszego dnia w życiu każdej dziewczynki. Bawimy się samym słowem utopijność – bo wiele myśli i poglądów, które uważane były kiedyś za utopijne (jak chociażby brak segregacji rasowej czy równouprawnienie płciowe), przestały nimi być dzięki rozpoczynanemu oddolnie aktywizmowi (…) chcemy mówić nie tylko o problemach, nie tylko o zmianach, które potrzebne są w naszym społeczeństwie, ale chcemy mówić o miłości, o symbiozie, o byciu razem pełnym afirmacji i akceptacji.

Spotkanie poprowadzi: Karina Dzieweczyńska

Martyna Tokarska i Liliana Piskorska, Podróż
Spotkanie odbędzie się 9 maja 2014 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Dodaj komentarz