• 2014-05-08

Maciej Grzybowski – wirtuoz w szczecińskiej Filharmonii

9 maja w szczecińskiej Filharmonii koncert zagra Maciej Grzybowski, pianista czterokrotnie nominowany do Paszportów Polityki. Muzyk wystąpi w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Ewy Strusińskiej.

Maciej Grzybowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Grzybowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie piątkowego wieczoru znalazły się Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego, Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika oraz Uwertura uroczysta op. 96 Dymitra Szostakowicza.

Obrazki z wystawy to najpopularniejszy utwór Modesta Musorgskiego, stanowiący cykl 10 miniatur fortepianowych z 1874 roku. Popularność zyskała wersja orkiestrowa dzieła, zinstrumentowana przez Maurycego Ravela. Instrumentacji cyklu podejmowali się również inni muzycy, jak Leopold Stokowski, którego wykonanie jest uważane za najbliższe stylowi Musorgskiego.

Zbiór Obrazki z wystawy został napisany po śmierci Wiktora Hartmanna, malarza, kompozytora, architekta, którego abstrakcyjne rysunki stanowią motyw kompozycji. Musorgski, który był zaprzyjaźniony z malarzem, mocno przeżył jego niespodziewane odejście. Emocje te widoczne są w łączącej miniatury Promenadzie, ilustrującej przechodzenie kompozytora od jednego obrazu do drugiego, jego zadumę, żal z powodu straty przyjaciela oraz sytuację jako zwiedzającego wystawę: niezdecydowanie, w którą stronę się zwrócić, przed którym obrazem zatrzymać się na dłużej.

Ewa Strusińska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Strusińska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Grzybowski – to urodzony w Warszawie solista i kameralista. Artystyczną działalność rozpoczął w 1990 r. Swoje dzieła dedykowali mu Paweł Mykietyn (Epifora) i Paweł Szymański (Singletrack). Jest także autorem fortepianowego utworu Pezzo Vitcazzo (Musica vitcaziana). Czterokrotnie nominowany do Paszportu Polityki.

Jest największym pianistą, jakiego w życiu słyszałem (…) Jego Scarlatti jest nieziemski, inny od wszystkich innych wykonań. Jest fenomenem, cudem, ideałem, geniuszem wyjątkowym. Jego Debussy i Ravel są zupełnie unikatowi (…)

Walter Arlen

Współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, pod batutą takich mistrzów, jak Jan Krenz, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Grzegorz Nowak. W 2005 debiutował w Sali Mozarta w Bolonii, gdzie jego recital złożony z dzieł Fryderyka Chopina, Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Mykietyna i jego własnej kompozycji – Pezzo Vitcazzo na fortepian (Musica vitcaziana), okrzyknięty został artystycznym wydarzeniem ostatnich lat. Artysta ma w dorobku nagrania radiowe oraz telewizyjne.

Jego interpretacje Bacha, Berga, Schönberga, Szymańskiego, Mykietyna są genialne! W odczytywaniu Bacha dzisiaj z pewnością nie ma sobie równych! (…) Jakież to ożywcze i ekscytujące obcować z tak wielką sztuką interpretacji kongenialnej!

Bohdan Pociej, krytyk muzyczny

Koncert Macieja Grzybowskiego
9 maja 2014 roku, godz. 19.00
Filharmonia  Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza
Szczecin

Dodaj komentarz