Gdańska Szkoła Muralu stworzyła trzecią pracę w Wiźnie

W Wiźnie można już podziwiać kolejny mural wykonany w czasie majówki przez Gdańską Szkołę Muralu.

Gdańska Szkoła Muralu, projekt w Wiźnie (źródło: materiały prasowe)

Gdańska Szkoła Muralu, projekt w Wiźnie (źródło: materiały prasowe)

W ciągu czterech dni ośmiu adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu wykonało mural poświęcony trzydziestoosobowej grupie żołnierzy z Wizny walczących w Bitwie pod Monte Cassino. Z okazji 70-tej rocznicy tego wydarzenia, trzecia praca Gdańskiej Szkoły Muralu poświęcona jest bohaterom zakończonej 19 maja 1944 r. bitwy.

To już trzecia praca, prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla Gdańskiej Szkoły Muralu, która powstała w Wiźnie. Pierwsza realizacja z 2012 r. jest wykonana na podstawie archiwalnego zdjęcia niemieckiego żołnierza z 10 września 1939 r. Mural powstał dokładnie w tym samym miejscu, w którym zostało wykonane zdjęcie. Kolejne wielkoformatowe dzieło zainspirowane malarstwem Józefa Chełmońskiego powstało w 2013 r. we współpracy ze studentami z pracowni prof. Adama Chmielowca z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W Wiźnie pracuje się bardzo komfortowo ze względu na zawsze wzorową aurę pogodową, kameralny wymiar ściany, sympatyczne otoczenie oraz znaczną pomoc lokalnej społeczności – mówi Rafał Roskowiński, współprowadzący Gdańską Szkołę Muralu.

W tegorocznym plenerze, który odbył się pomiędzy 30 kwietnia a 5 maja, którego efektem jest kwiecisty mural z makami, nieodłącznym symbolem Monte Cassino, oraz szkicami twarzy żołnierzy z Wizny walczącymi w pamiętnej bitwie, wzięli udział: Magdalena Pela, Kasia Marcinkowska, Monika Reut, Aleksandra Lech, Agata Kędra, Grzegorz Terlecki, Magda Giesek i Javier Bernal-Arevalo z Kolumbii. Projekt został zrealizowany pod kierownictwem Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego. Inne prace Gdańskiej Szkoły Muralu można zobaczyć na gdańskiej Zaspie oraz w Kiszyniowie i Bukareszcie.

Już w lipcu na Zaspie powstaną kolejne 4 wielkoformatowe dzieła na szczytowych ścianach bloków w ramach szóstej edycji Festiwalu Monumental Art. Zaproszeni artyści tworzyć będą prace odwołujące się do hasła tegorocznej edycji festiwalu Droga jest szczęściem.

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jaką jest sztuka społeczno-polityczna. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Roczne warsztaty artystyczne zostaną zwieńczone plenerem malarskim w Wiźnie oraz realizacjami na terenie gdańskiego osiedla Zaspa.

Gdańska Szkoła Muralu

Dodaj komentarz