Święto małych moli książkowych, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci

Festiwal Literatury dla Dzieci obejmuje przeszło 100 spotkań i wydarzeń towarzyszących, które odbędą się w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. To święto wszystkich małych moli książkowych potrwa od 12 maja do 1 czerwca.

Festiwal Literatury dla Dzieci – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Literatury dla Dzieci – plakat (źródło: materiały prasowe)

Dla dzieci przygotowano warsztaty i spotkania z autorami książek oraz ilustracji.

Będzie coś dla :

  • wielbicieli literatury skandynawskiej – Złap szwedzki trop z wyjątkowymi gośćmi ze Szwecji;
  • młodych detektywów – cykl Akademia Detektywa, w której zajęcia poprowadzą autorzy najlepszej polskiej prozy detektywistycznej;
  • młodych filozofów (Wydawnictwo Zakamarki i seria Dzieci filozofują);
  • tych, którzy mają poetycką duszę (warsztaty poetyckie);
  • tych, co poezji chętnie posłuchają – Mroczne czytanki po zmroku.

Poruszone zostaną ważne tematy, takie jak: prawa człowieka, patriotyzm, tolerancja. Zaprezentuje się literaturę dotykającą problemów choroby, śmierci, rozwodu, depresji. Przedstawione też będą publikacje tak zaskakujące, że aż trudno w nie uwierzyć.

Wśród kilkudziesięciu gości znajdą się: autorzy ze Szwecji – Martin Widmark, Asa Lind, Eva Susso; z Hiszpanii – Vicente Ferrer, Begoña Lobo oraz z Korei – Kim Jin-kyung.

Polską literaturę dla dzieci będą reprezentowali m.in. Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Michał Rusinek, Paweł Pawlak, Grzegorz Kasdepke, Iwona Chmielewska, Barbara Gawryluk i wielu innych.

Wszystkie spotkania dla dzieci i młodzieży są oparte na aktywizujących metodach pracy dydaktycznej i metodyki zabawy – młodzi czytelnicy spotykają autora w roli kreatora literackich światów, pracującego razem z nimi, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury.

W programie jest także twórcza praca dzieci – stawianych w roli odkrywców, czym rozbudza się ich naturalną ciekawość świata. Integralną częścią festiwalu jest cykl spotkań z wybitnymi badaczami literatury dziecięcej i młodzieżowej, którzy w przystępny sposób podadzą rodzicom rozwiązania ich codziennych dylematów. Pokażą, jak we współczesnym świecie wspierać dziecko w rozwoju tożsamości czytelniczej, na co zwracać uwagę, jak wartościować, jak zachęcać i kiedy zabraniać – to problemy, wokół których będą odbywały się wykłady i dyskusje.

W ramach festiwalu odbędą się też wystawy z cyklu Salon Ilustratorów, warsztaty z mistrzami ilustracji, gry miejskie, warsztaty muralowe. Cieszy też zainteresowanie i czynny udział władz miast, które reprezentowane przez prezydentów będą czytać dzieciom bajki w swoich gabinetach. Wszystkie wydarzenia będą odbywały się w najpiękniekszych i najbardziej prestiżowych obiektach miast: Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Festiwal Literatury dla Dzieci jest pierwszą tego typu inicjatywą ingerującą instytucje kultury, ludzi pióra i nauki, rodziców i dzieci, profesjonalistów i fascynatów.

Festiwal Literatury dla Dzieci
Od 12 maja do 1 czerwca 2014 roku
Kraków, Warszawa, Wrocław

Dodaj komentarz