• 2014-05-08

Fagott It! po raz pierwszy w Polsce

12 maja w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert austriackiego kwartetu fagotowego Fagott It!

Fagott It! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fagott It! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zespół Fagott It! składa się z czterech fagocistów, którzy są członkami czołowych austriackich orkiestr takich, jak m.in. Wiener Volksoper czy Stadttheater Baden koło Wiednia. Intencją muzyków jest zaprezentowanie czystego, charakterystycznego brzmienia instrumentu, który najczęściej niepostrzeżenie zanika w głębi orkiestry.

Przez lata działania zespołu powstał szeroko zakrojony repertuar, który zawiera nie tylko utwory klasyczne od baroku do współczesności, ale również jazz i rock. Fagott It! regularnie występuje w Austrii, m. in. na Jeunesse Concert Series, na festiwalach MusikAktuell i Wiener Festwochen, jak również w innych krajach europejskich. W Polsce zespół będzie gościć po raz pierwszy.

Ivan Calestani – urodził się w 1974 roku w Parmie. W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na fagocie w Conservatorio di Parma i ukończył studia dyplomem z wyróżnieniem w 1995 roku. W tym samym roku został uhonorowany przez Accademia Chigiana di Siena dyplomem honorowym i nagrodą. Dalszą naukę pobierał u takich profesorów, jak Sergio Azzolini, Klaus Thunemann, Daniele Damiano.

Robert Brunnlechner – wychował się w Rabenstein/Pielach, gdzie pierwszych lekcji muzyki udzielał mu kierownik miejscowej kapeli, Josef Hummel, były kapelmistrz wojskowy. W 1988 zdał maturę w gimnazjum/liceum w St. Pölten. W latach 1988-1991 odbył służbę wojskową jako fagocista w zespole wojskowym Dolnej Austrii. Uczęszczał na kursy mistrzowskie Richarda Gallera (Mozarteum w Salzburgu) i Klausa Thunemanna (W. Sz. M. im. Franza Liszta w Weimarze).

Michael Zottl – urodził się w 1965 roku w Neunkirchen (Dolna Austria) i studiował grę na fagocie u prof. Camillo Öhlbergera na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od 1986 roku jest pierwszym fagocistą orkiestry Wiedeńskiej Opery Ludowej. Oprócz tego jest członkiem kilku zespołów, w których występuje jako solista (Wiener Instrumentalsolisten), gra klasyczną muzykę kameralną (Eichendorff Quintett Wien), a także wykonuje muzykę współczesną (Ensemble 20. Jahrhundert).

Max Lidauer – urodził się w Ried im Innkreis. Odbył służbę wojskową w zespole wojskowym Górnej Austrii, studiował grę na fagocie i pedagogikę muzyczną w Konserwatorium miasta Wiednia u prof. Michaela Werby, gdzie też otrzymał dyplom. Brał udział w licznych kursach fagotowych i kameralnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach i współpracował ze wszystkimi dużymi orkiestrami w Wiedniu.

Koncert kwartetu Fagott It!
12 maja 2014 roku
Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina
Warszawa

Dodaj komentarz