Adam Mickiewicz. Życie romantyka – spotkanie z amerykańskim badaczem

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na spotkanie poświęcone biografii Adama Mickiewicza, które odbędzie się 9 maja o godz. 12.00. Głównym gościem spotkania będzie autor biografii Adam Mickiewicz. Życie romantyka Roman Koropeckyj.

Roman Koropeckyj „Adam Mickiewicz. Życie romantyka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Roman Koropeckyj „Adam Mickiewicz. Życie romantyka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W dyskusji na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza wezmą także udział: Janusz Odrowąż-Pieniążek (dyrektor Muzeum Literatury w latach 1972–2009), prof. Krzysztof Rutkowski, dr Grzegorz Marzec oraz Małgorzata Glasenapp – tłumaczka książki.

Ofiara carskiej Rosji i beneficjent jej hojności, zubożały poeta i bywalec salonów arystokratycznych, pobożny katolik i zagorzały heretyk, kochanek romantyczny, małżonek, ojciec siedmiorga dzieci (w tym jednego nieślubnego) i feminista, egoista i oddany przyjaciel, bonapartysta, polityk-mistyk, rewolucjonista.

To właśnie Adam Mickiewicz – wieszcz narodowy, ikona polskiego romantyzmu.

Roman Koropeckyj, profesor slawistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim, portretując wybitnego dziewiętnastowiecznego poetę i dramaturga, stara się ściągnąć go z symbolicznego pomnika wzniesionego przez polską kulturę ostatnich dwóch stuleci. Niemalże powieściowa narracja przeplata się w jego książce z błyskotliwymi refleksjami historyka literatury i znawcy europejskiego romantyzmu. Monumentalne dzieło Koropeckiego to pierwsza od niemal stu lat biografia Mickiewicza w języku angielskim. Pozwala spojrzeć na romantycznego wieszcza z zupełnie nowej perspektywy, bez utrwalonych w polskiej świadomości legend i stereotypów.

Roman Koropeckyj – historyk literatury, absolwent Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku oraz Uniwersytetu Harvarda, profesor slawistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jest autorem wielu prac naukowych o literaturze polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej, w tym dwóch książek: The Poetics of Revitalization: Adam Mickiewicz between Forefathers’ Eve, part 3 and Pan Tadeusz (2001) oraz Adam Mickiewicz. Życie romantyka (2008).

Adam Mickiewicz. Życie romantyka – spotkanie
9 maja 2014 roku, godz. 12.00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Dodaj komentarz