• 2014-05-07

Kinoklasyka: Odrestaurowane Psy na ekranie

15 maja w Kinie pod Baranami w Krakowie, w ramach cyklu Kinoklasyka, odbędzie się pokaz odrestaurowanej wersji Psów Władysława Pasikowskiego. Film prezentowany będzie z angielskimi napisami, a seans poprzedzi prelekcja filmoznawcy, Krzysztofa Siwonia.

„Psy", reż. Władysław Pasikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Psy", reż. Władysław Pasikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film Władysława Pasikowskiego to jeden z nielicznych obrazów w polskiej kinematografii, który – bez cienia wątpliwości – zasłużył na miano kultowego. Uwielbiała go zwłaszcza młoda widownia, która zmęczona martyrologią i styropianem, w granym przez Bogusława Lindę twardzielu wymierzającym sprawiedliwość w imię zasad, zobaczyła swojego bohatera.

Psy to film kontrowersyjny i budzący sprzeczne emocje: nagrodzony na gdyńskim festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, jednocześnie oskarżany przez część krytyki o nadmierną brutalność, wulgarny język, nihilizm i szarganie świętości. To postkomunistyczne kino moralnego niepokoju, gdzie połączenie schematów amerykańskiego filmu policyjnego z polskimi realiami (komisje weryfikacyjne, palenie esbeckich teczek, rosnąca w polityczną siłę rola Kościoła) stworzyło ekranowe lustro, w którym odbiły się problemy wczesnej fazy rodzimej transformacji.

Co owi młodzi – dzisiejsi 30- i 40-latkowie – zobaczą w Psach po 20 latach? Czy te straciły swoją drapieżność czy też gryzą równie mocno i z tą samą siłą obszczekują także współczesny świat?

Projekcji Psów towarzyszyć będzie pokaz krótkiego dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pt. Z punktu widzenia nocnego portiera, ukazującego jak totalitarny system kształtuje słabe osobowości, jak czyni z ludzi bezwolne narzędzia.

Kinoklasyka – to cykl najlepszych i najważniejszych polskich filmów prezentowanych po cyfrowej rekonstrukcji razem z komplementarnymi dokumentami, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców. Cyklicznym projekcjom arcydzieł polskiej kinematografii w Kinie Pod Baranami towarzyszą prelekcje Krzysztofa Siwonia, filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, związanego z czasopismem EKRANy.

Pokaz filmu Psy
15 maja 2014 roku, godz. 19.00
Kino pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz