• 2014-05-07

The Sound of Music: Musical na scenie Teatru Nowego

24 maja w Teatrze Nowym w Słupsku wystawiony zostanie musical The Sound of Music (Dźwięki muzyki) grywany w największych teatrach na całym świecie.

„The Sound of Music" („Dźwięki muzyki"), fot. Miłosz Siwek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Sound of Music" („Dźwięki muzyki"), fot. Miłosz Siwek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Dźwięki muzyki ma w swojej konstrukcji wszystko to, co jest niezbędne do zbudowania wzorcowego spektaklu tego gatunku: zapadające w pamięć piosenki Rodgersa i Hammersteina, wspaniałą, sentymentalną historię z sympatycznymi głównymi bohaterami, dodającymi smaczku czarnymi charakterami i uroczym klimatem rodzinnego ciepła. Jednak międzynarodowy odbiór musicalu , który swoją światową prapremierę miał na Broadway’u w 1959 roku, przerósł najśmielsze oczekiwania.

W czasach, kiedy powstawały Dźwięki muzyki, na ekranach amerykańskich telewizorów i na pierwszych stronach gazet królowały nagłówki o prawach człowieka, programie lotów kosmicznych, konflikcie wietnamskim i Great Society – kontrowersyjnej grupie rockowej, która stworzyła hymn hippisów. Mimo to publiczność, wtedy i dziś, niezmiennie przyjmuje Dźwięki muzyki z tym samym ogromnym entuzjazmem. Do sukcesu niewątpliwie przyczyniły się bijący ze sceny optymizm oraz mocno zarysowane sylwetki bohaterów, przeżywających prawdziwe, bliskie widzom rozterki.

Kolejne pokolenia widzów, oglądając spektakl przypominają sobie o tym, jak ważna jest rodzina i jak uniwersalną rolę może pełnić w życiu muzyka. Prawdopodobnie dopóki ludzie będą potrzebować spektakli teatralnych przynoszących nadzieję i harmonię, ogromna popularność Dźwięków muzyki będzie trwać.

Scenarzysta Ernest Lehman, który od samego początku był gorącym orędownikiem przeniesienia Dźwięków muzyki ze sceny na ekran, postanowił jeszcze trochę zmienić historię rodziny von Trapp na potrzeby filmu. To jemu musical zawdzięcza genialny muzyczny motyw przewodni, czyli wykorzystanie piosenki Do, a Deer oraz dodanie piosenki I Have Confidence, która obrazowo pokazuje przemianę Marii ze skromnej nowicjuszki w rozśpiewaną dziewczynę. Lehman wprowadził do scenariusza elementy humorystyczne, jak sosnowa szyszka na krześle guwernantki, nieoczekiwana kąpiel w jeziorze czy zakonnice usuwające kopułki rozdzielcze z samochodów nazistów. Również Lehmanowi, który mimo że Eleani Parker była najbardziej znaną aktorką w filmie, usunął wiele scen z jej udziałem, widzowie zawdzięczają przemianę baronowej w całkiem sympatyczną kobietę.

Z filmu usunięto również dwie piosenki, które pojawiały się w scenicznej wersji musicalu – How Can Love Survive?No Way to Stop It w wykonaniu baronowej Schraeder. Za to Lehman dodał do filmu dwie piosenki, których nie było w teatrze, napisane przez kompozytora Richarda Rodgersa w duecie z tekściarzem i muzykiem Oscarem Hammersteinem II.

W polskiej wersji musicalu obok Zespołu Aktorskiego Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku zobaczymy wyłonione spośród 120 kandydatów grupę 7 dzieci (w próbach 16 osób-podwójna obsada) oraz 14 osobowy Żeński Zespół Wokalny wywodzący się z pedagogów i studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku. Spektakl powstaje we współpracy z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica.

Spektakl The Sound of Music (Dźwięki muzyki)
24 maja 2014 roku, godz. 18.00
Nowy Teatr im. Witkacego
Słupsk

1 komentarz do artykułu “The Sound of Music: Musical na scenie Teatru Nowego”

  1. Jakub

    Serdecznie zapraszamy!
    Fryderyk von Trapp

Dodaj komentarz