• 2014-05-07

Spektakle TR na Istanbul Theatre Festival

9 maja, spektaklem Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa otworzy największy turecki festiwal teatralny.

Grzegorz Jarzyna, fot. Kuba Dąbrowski (źródło: mat. prasowe)

Grzegorz Jarzyna, fot. Kuba Dąbrowski (źródło: mat. prasowe)

Grzegorz Jarzyna w czasie Istanbul Theatre Festival poprowadzi także warsztaty mistrzowskie dla tureckich aktorów. Obszerna prezentacja dorobku artystycznego TR Warszawa odbędzie się w ramach trwającego od marca Roku Polski w Turcji.

Napisana na zamówienie TR Warszawa sztuka Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest nie tylko zostanie zaprezentowana na deskach teatru Harbiye Muhsin Ertuğrulna w Stambule (9 i 10 maja) ale także, z inicjatywy teatru i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została przetłumaczona na język turecki i wydana w serii wydawniczej TR – Nowa Dramaturgia wraz z tekstem Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również dwa inne spektakle TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny – Nosferatu (13 i 14 maja) oraz rejestracja DVD przedstawienia 2007: Mackbeth (spektakl zarejestrowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i wydany na płycie w serii Polski Szekspir współczesny, zostanie pokazany dzięki uprzejmości NInA). Ważnym elementem programu obecności TR Warszawa w Stambule będą również skierowane do młodych tureckich aktorów warsztaty mistrzowskie Grzegorza Jarzyny. Dzięki wspólnym zajęciom polscy i tureccy artyści będą mieli okazję do nawiązania bliskich, roboczych kontaktów i stworzenia bazy do dalszej współpracy.

Wszystkie trzy prezentowane w Turcji spektakle są międzynarodową propozycją TR Warszawa. Przedstawienia Grzegorza od lat promują nie tylko naszą scenę. Stanowią wizytówkę polskiego teatru na świecie, były wystawiane na wielu zagranicznych scenach, między innymi w Adelajdzie, Brukseli, Dublinie, Edynburgu, Helsinkach, Londynie, Madrycie, Moskwie, Nowym Jorku czy Paryżu – mówi Wojciech Gorczyca, dyrektor naczelny TR Warszawa.

Na festiwalu w Stambule, oprócz TR Warszawa, wystąpi również zespół Bałtyckiego Teatru Tańca, prezentując szekspirowski Sen nocy letniej w choreografii Izadory Weiss, z muzyką Gorana Bregovica. Turcy zobaczą także premierę trzyczęściowego przedstawienia Protus – Pamuk – Pamięć Krzysztofa Garbaczewskiego zrealizowanego z udziałem tureckiego reżysera Emrego Koyuncuoglu.

19. Istanbul Theatre Festival
9 maja 2014 roku

Dodaj komentarz