Domowe archiwum Sławy Harasymowicz w Krakowie

Od 10 maja w Muzeum Etnograficznym w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Sławy Harasymowicz pt. Ersatz.

Autorka prezentowanych fotografii: Sława Harasymowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka prezentowanych fotografii: Sława Harasymowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja Sławy Harasymowicz to kolaż fotografii, rysunków, prac graficznych, tekstów i obiektów wybranych z archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Autorka korzysta z napięć powstałych przy pracy z dokumentami, memorabiliami, artefaktami muzealnymi. Świadomie też w swoją instalację wplata wątki fikcyjne, tworzy nowe historie, stawia niezadane wcześniej pytania.

Powstała ona w trakcie prób rekonstrukcji skomplikowanej, ale jakże typowej dla tamtych czasów, historii rodziny i stopniowego odkrywania jej punktów przecięć z traumatycznymi wydarzeniami historii powszechnej. Trasa, którą w projekcie podąża artystka, leży między miejscowością Stryj na dzisiejszej Ukrainie, a Krakowem. Wybrany czas to lata pomiędzy rokiem 1939, a 2014.

Prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Krakowie wystawa Ersatz Sławy Harasymowicz to substytut domowego archiwum. Archiwum zawieruszonego podczas wojennych tułaczek, przeprowadzek, urodzin i śmierci. Muzeum staje się domem, dom staje się muzeum. Fikcja staje się dokumentem, a dokument fikcją.

W trakcie trwania wystawy odbywa się sesja naukowa pt. RE: REPREZENTACJA – REKONSTRUKCJA – REINTERPRETACJA organizowana przez Katedrę Mediów i Badań Kulturowych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Tematyka sesji obejmuje takie zagadnienia, jak pamięć kulturowa, recykling w kulturze czy kulturowe mody. Ponadto wystawa bierze udział w Krakow Photo Fringe 2014.

Kuratorzy: Katarzyna Szydłowska i Konrad Schiller
Współpraca: Ewa Rossal (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)

Sława Harasymowicz ukończyła studia artystyczne w Londynie – dyplom na The Royal College of Art w 2006 r. Nagradzana przez Victoria and Albert Museum w Illustration Awards, w 2010 była w jury konkursu. W 2008 roku wygrała nominację do nagrody Arts Foundation Fellowship. Często publikuje rysunki w Guardian Weekend Magazine.

Sława Harasymowicz, Ersatz
Wernisaż: 9 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 czerwca 2014 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Kraków

Dodaj komentarz