Czym jest poezja dziś? Pracownia Poetycka Silesius

16 maja, na dzień przed przyznaniem Nagrody Silesius, we wrocławskiej Mediatece swą działalność rozpocznie Pracownia Poetycka Silesius. W ramach otwarcia wykłady wygłoszą Darek Foks i Andrzej Sosnowski.

Nagroda Poetycka Silesius (źródło: materiały prasowe)

Nagroda Poetycka Silesius (źródło: materiały prasowe)

Pracownia Poetycka Silesius to unikatowy w skali europejskiej projekt artystyczny związany z przyznawaną przez Miasto Wrocław Nagrodą Poetycką Silesius. Pomysłodawcy Pracowni zaprosili nominowanych lub nagrodzonych w konkursie poetów do napisania i publicznego wygłoszenia wykładów pod wspólnym tytułem: Czym jest poezja dziś?

Dialogując lub polemizując ze sobą, zaproszeni autorzy, przedstawiciele różnych generacji, zaprezentują swoją wizję poezji w formie manifestu. Ich intuicja twórcza będzie zaczynem wypowiedzi o charakterze zarówno autorskim, jak i uniwersalnym; jednostkowym, ale pokoleniowym. Tym razem diagnoza na temat poezji postawiona zostanie nie przez czytelników czy krytyków, lecz przez samych poetów.

Jako pierwsi to wyzwanie podjęli: Darek Foks, tegoroczny laureat Silesiusa za całokształt twórczości, i Andrzej Sosnowski, laureat Nagrody z roku 2008.

Poeci zaprezentują publiczności swoje teksty w piątek 16 maja o godzinie 18.00 we wrocławskiej Mediatece przy placu Teatralnym 5, na dzień przed przyznaniem tegorocznej Nagrody, otwierając działania Pracowni, która jeszcze w tym roku odwiedzi również inne polskie miasta.

Wykładom będzie towarzyszyła dyskusja moderowana przez Annę Kałużę i Grzegorza Jankowicza, koordynatorów Pracowni Poetyckiej Silesius. Wieczór zakończy czytanie wierszy zaproszonych poetów.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w Internecie.

W ramach Pracowni odbędą się także warsztaty czytania poezji we wrocławskich liceach, a wykłady poetów będą cyklicznie publikowane przez miejskie wydawnictwo Warstwy.

Pracownia Poetycka Silesius to również element przygotowań Wrocławia do roli Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

Pracownia Poetycka Silesius – rozpoczęcie działalności
16 maja 2014 roku, godz. 18.00
Mediateka we Wrocławiu

Dodaj komentarz