• 2014-05-07

Koncert roku: Konkurs dyplomantów uczelni muzycznych

7 maja w Akademii Muzycznej w Łodzi  najlepsi dyplomanci polskich uczelni muzycznych wystąpią podczas Koncertu Roku. Koncert ma charakter konkursowy i jest adresowany do solistów – dyplomantów studiów magisterskich.

„Koncert roku", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koncert roku", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Roku to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w środę 7 maja br. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Wezmą w nim udział reprezentanci wszystkich polskich uczelni muzycznych: instrumentaliści i wokaliści. Koncert ma charakter konkursowy i jest adresowany do solistów – dyplomantów studiów magisterskich. Zgodnie z regulaminem uczelnie wytypowały swoich przedstawicieli – każdą z nich reprezentuje jeden student. Wszyscy są utytułowanymi artystami, laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Każdy z uczestników Koncertu Roku ma regulaminowe 15 minut na występ, który wypełnia dowolnym programem.

Wystąpią: Monika Orłowska – skrzypce (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), Marta Jackowska – skrzypce (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Marek Romanowski – kontrabas (Akademia Muzyczna w Katowicach), Aleksandra Lelek – wiolonczela (Akademia Muzyczna w Krakowie), Aleksandra Mańkowska – saksofon (Akademia Muzyczna w Łodzi), Krzysztof Bączyk – bas (Akademia Muzyczna w Poznaniu), Kacper Trębacz – akordeon (Akademia Sztuki w Szczecinie), Sung-Min Kang – tenor (Uniwersytet Muzyczny w Warszawie), Natalia Halicka – sopran (Akademia Muzyczna we Wrocławiu).

Na bogaty, ponad 2-godzinny program koncertu składają się m.in. pieśni i znane arie z oper G. Rossiniego, G. Verdiego i G. Pucciniego, Wariacje na temat własny op. 15 H. Wieniawskiego, Partita W. Lutosławskiego czy Sonata-Fantazja C-dur A. Chaczaturiana.

Jury Koncertu Roku stanowią rektorzy polskich uczelni muzycznych oraz przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jednocześnie będzie przewodniczył pracom jury. Najlepszy uczestnik koncertu otrzyma nagrodę pieniężną ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rektorzy przyznają kolejną nagrodę w postaci koncertów w salach koncertowych polskich uczelni muzycznych.

Początki imprezy sięgają połowy lat 90. Koncerty co roku są organizowane w innym mieście, przez inną uczelnię. Co roku każda uczelnia przygotowuje dwie edycje: wiosną dla solistów i jesienią dla zespołów kameralnych. W tym roku obie są przygotowywane przez Akademię Muzyczną w Łodzi.

Koncert Roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w łódzkiej Akademii w bieżącym roku akademickim i kolejna okazja, aby zaprezentować walory akustyczne nowej Sali Koncertowej, którą uczelnia oddała do użytku w październiku 2013 r.

Koncert Roku 
7 maja 2014 roku
Akademia Muzyczna
Łódź

Dodaj komentarz