• 2014-05-07

Ciało tańczące w Kinie Teatralnym

Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na nowy cykl pokazów filmowych, które odbędą się 7, 14, 21 maja oraz 4, 11, 18 czerwca w Sali Kinowej. Tym razem zaprezentowane zostaną spektakle taneczne. Cykl nosi tytuł Ciało tańczące.

„Stand by", fot. Mariusz Bielecki (źródło: mat. prasowe)

„Stand by", fot. Mariusz Bielecki (źródło: mat. prasowe)

Pierwszy pokaz odbędzie się 7 maja, będzie to zapis spektaklu Teatru Arka, Tańce, których nikt nazwać nie chciał: NO*20. Przedstawienie powstało na przełomie 2005 i 2006 roku w wyniku przemyśleń i badań Teatru Tańca Arka na gruncie teatru ruchu i jego źródła.

14 maja przedstawiony zostanie zapis spektaklu Orzech. Wiewiórka Grupy Artystycznej Koncentrat. Spektakl jest swoistym dialogiem z baletem Dziadek do orzechów. Atmosfera świąt, wigilia, bajkowa podróż, taniec i muzyka sprzęgnięte w duet to koncepcje, tematy nad którymi pracowali członkowie Grupy Artystycznej Koncentrat. Tak członkowie zespołu mówią o swoim projekcie:

Proces ten sprowadzał się w dużej mierze do stawiania pytań: jaka atmosfera? jaka wigilia? jaka muzyka, jaki taniec? Wreszcie, kto jest orzechem, a kto wiewiórką? (Co jest próbą odniesienia się do siły płci kulturowej określanej przez kostium baletowy.) W efekcie otrzymaliśmy taniec, obraz świąt i świętujących inne od klasycznych, ale może za to bliższe doświadczeniom widza.

21 maja w Sali Kinowej pokazany zostanie film taneczny w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk Stand by. Inspirację do filmu stanowi spektakl Gracerunners autorstwa norweskiej choreografki, Karen Foss. Wypowiadane na przemian przez tancerzy w spektaklu zdania: Jestem zmęczony, Jestem gotowy odnoszą się do życia każdego człowieka. Główne elementy występujące w filmie to bieg, nagłe zatrzymania i spowolnienia, ukazujące zmaganie się człowieka ze swoimi ograniczeniami, również fizycznymi, a także zmaganie się tancerza z choreografią, z przestrzenią, z ciałem, ze zmęczeniem. W filmie występują tancerze Lubelskiego Teatru Tańca: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski i Wojciech Kaproń, we współpracy z zespołami Karen Foss Quiet Works i Nanohach.

Wstęp wolny na wszystkie pokazy.

Cykl pokazów filmowych Ciało tańczące
od 7 maja do 18 czerwca
Instytut Grotowskiego we Wrocławiu

Dodaj komentarz