• 2014-05-07

Zamknięcie 9. edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera

9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera dobiegła końca.

„Zaraza” („Yellow Fever”), reżyseria Ng'endo Mukii (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zaraza” („Yellow Fever”), reżyseria Ng'endo Mukii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Największa produkcja w historii Nigerii Połówka żółtego słońca w reżyserii Biyi Bandele uroczyście zamknęła Festiwal w Warszawie. To nigeryjskie objawienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto z udziałem Chiwetela Ejiofora, aktora nominowanego do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve’a McQeena Zniewolony: 12 Years a Slave. Film wywołał skandal, kiedy w dniu premiery został zakazany w Nigerii.

Podczas uroczystego zamknięcia ogłoszono werdykt Jury, które wybrało Najlepszy Film Krótkometrażowy.

Jury w składzie: Adam Warzyszyński, założyciel Szortal.pl, organizator Filmowej Stolicy Lata, Monika Derenda, producentka, obecnie pracuje nad realizacją remake’u Popiół i diament w Nigerii oraz redaktor naczelny stopklatka.pl Artur Zaborski nagrodziło film Zaraza (Yellow Fever) w reżyserii Ng’endo Mukii. Film otrzymał nagrodę ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 800 Euro.

Uzasadnienie werdyktu: Za umiejętność dostrzeżenia problemu zaburzonej tożsamości i jego bezkompromisową analizę w niekonwencjonalnej formie.

Jury przyznało jedno wyróżnienie Za sprawne posługiwanie się gramatyką filmu i umiejętne połączenie ważnego tematu historycznego z elementami pop-kultury, dla filmu Twaaga w reżyserii Cedric Ido.

9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera
Czas trwania festiwalu: od 23 do 27 kwietnia 2014 roku

Dodaj komentarz