• 2014-05-06

Warszawa nieoczywista: Tadeusz Sumiński

Od 8 maja w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Warszawa nieoczywista: Tadeusz Sumiński.

Fot. Tadeusz Sumiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Sumiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest pierwszą prezentacją z serii Warszawa Nieoczywista. Cykl ten, poświęcony powojennej fotografii architektury, przybliży tematykę warszawską w dorobku trzech twórców, których archiwa opracowuje fundacja: Tadeusza Sumińskiego, Marii Chrząszczowej i Wojciecha Zamecznika.

Na fotografiach Tadeusza Sumińskiego (1924-2009), autora znanego dotąd przede wszystkim z fotografii krajobrazowej, znajdziemy: warszawskie osiedla, dworce, trasy szybkiego ruchu, ale także kawiarnie, neony i podwórka. Na wystawę składają się fotografie z dwóch okresów: pierwszą część stanowią zdjęcia z pierwszej połowy lat 50. i początku lat 60., kiedy Sumiński zaczynał dopiero pracę zawodową; druga prezentuje serię z lat 70., przede wszystkim z widokami osiedli (m.in. Piaski, Sady Żoliborskie, Za Żelazną Bramą czy Szwoleżerów). W tym okresie Sumiński, po kilkunastoletnim doświadczeniu pracy w zawodzie, m. in. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego i redakcji miesięcznika Polska, pracował już jako niezależny fotograf.

W dniu wernisażu premierę będzie miała także książka fotograficzna Tadeusza Sumińskiego, Industrial ze zdjęciami zakładów przemysłowych z lat 60., z tekstami Marty Przybyło-Ibadullajev oraz Wojciecha Wilczyka.

Digitalizacja archiwum Tadeusza Sumińskiego współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa nieoczywista: Tadeusz Sumiński
Wernisaż: 7 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 22 czerwca 2014 roku
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13 (wejście obok klatki VII)
Warszawa

Dodaj komentarz