Radical Democracy: kim są lokalni bohaterowie Europy?

18 maja o godzinie 15.00 w warszawskiej Kinotece odbędzie się pokaz 10 najlepszych krótkich form filmowych wyłonionych w konkursie Radical Democracy: Video Challenge for an Open Society.

Radical Democracy: Video Challenge for an Open Society, logo (źródło: materiały prasowe)

Radical Democracy: Video Challenge for an Open Society, logo (źródło: materiały prasowe)

Jak europejscy twórcy wyobrażają sobie Europę w przyszłości? Kto zmienia rzeczywistość: politycy czy oddolne ruchy społeczne? Kim są lokalni bohaterowie naszego kontynentu? Twórcy z 22 krajów Europy nadesłali ponad 200 filmowych odpowiedzi na te pytania. Już 18 maja o godz. 15.00 w warszawskiej Kinotece odbędzie się pokaz 10 najlepszych krótkich form filmowych, wybranych przez jury konkursu. Wstęp wolny.

Radical Democracy: Video Challenge for an Open Society to międzynarodowy konkurs na krótkie formy filmowe, zainicjowany przez sieć Doc Next Netowork. Organizatorzy do nadsyłania swoich prac zaprosili europejskich aktywistów, profesjonalistów i twórców typu D-I-Y (Zrób-To-Sam). To próba zainicjowania międzynarodowej dyskusji o otwartym społeczeństwie i jego roli w budowaniu zmiany zarówno lokalnej, jak i globalnej.

Nie szukamy prostych odpowiedzi, interesują nas krytyczne głosy, odważne refleksje, autorskie spojrzenie na współczesną Europę.

Dorota Borodaj z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę

Impulsem do ogłoszenia konkursu były zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i chęć odpowiedzi na pytania: czym jest demokracja radykalna? Jakich polityków nie chcemy dla Europy? Kto dziś walczy o sprawiedliwość społeczną? Twórcy mogli zgłaszać maksymalnie 5-minutowe video we wszystkich gatunkach i formach, nakręconych lub stworzonych w dowolnym formacie. Ważne, by zostało ono zrealizowane specjalne na konkurs lub nie później niż 2 lata temu.

Prace napływały w 4 kategoriach tematycznych: lokalni bohaterowie (kim są ludzie, którzy przyczyniają się do zmiany społecznej?), fałszywa kampania wyborcza (jakiego typu liderów, przywódców i polityków nie chcemy dla Europy? Organizatorzy zachęcali do stworzenia fikcyjnych spotów wyborczych), Europa zre-mapowana (jaka jest tożsamość Europejczyków? Jakie są ich korzenie? Czy geograficzne, etniczne i państwowe granice pokrywają się?) oraz kapsuła czasu (jaką Europę chcielibyśmy zastać, gdybyśmy przenieśli się w przyszłość?). W głosowaniu wzięła udział także publiczność, mogąca oglądać nadesłane filmy online i oddawać głosy na ulubione cyfrowe opowieści.

Komisja preselekcyjna wybrała blisko 30 filmów spośród których jury wyłoni 5 zwycięzców, każdemu z nich przyznając nagrodę w wysokości 2,5 tys. euro. Przewidziano także 5 wyróżnień  kwocie 1000 Euro.

W skład międzynarodowego jury weszli:

  • Artur Liebhart (Polska) – twórca i dyrektor Planete + Doc Festival,
  • Imre Azem (Turcja) – dokumentalista, aktywista, reżyser Ecumenopolis: City Without Limits,
  • Juan Luis Sánchez (Hiszpania) – dziennikarz, współzałożyciel i zastępca prezesa w Eldiario.es,
  • Nicole van Schaik (Wielka Brytania) – dziennikarka, twórczyni, dyrektorka Good Pitch ar Britdoc.

Pokaz filmów konkursowych Radical Democracy: Video Challenge for an Open Society
18 maja 2014 roku, godzina 15.00
Kinoteka w Warszawie

Dodaj komentarz