• 2014-05-06

Powiem ci wszystko – historia o miłości i anarchii

23 maja odbędzie się polska premiera filmu Powiem ci wszystko. Reżyserem produkcji jest Simo Halinen.

„Powiem ci wszystko”, reżyseria: Simo Halinen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Powiem ci wszystko”, reżyseria: Simo Halinen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Maarit (Leea Klamola) od lat udaje się prowadzić podwójne życie – jest inteligentną i atrakcyjną kobietą, która urodziła się w ciele mężczyzny. Jak wiele transseksualnych osób, za swoje nowe życie Maarit musiała zapłacić wysoką cenę. Porzuciła żonę i córkę (choć niczego nie pragnie bardziej, niż utrzymania relacji z dzieckiem), pracuje jako sprzątaczka w gabinecie psychoterapeuty i niezmiennie czuje się w swoim otoczeniu obco i niepewnie, jakby nieustannie stąpała po cienkim lodzie.

Wszystko ulega radykalnej zmianie, gdy pewnego dnia terapeuta wyjeżdża z miasta. Maarit samotnie sprząta wówczas biuro i akurat w momencie, w którym zabawia się wchodząc w rolę psychologa, do gabinetu wpada mężczyzna walczący z małżeńskim kryzysem. Sami (Peter Franzén) nie znajduje ukojenia w rozmowie z terapeutą, ale w trakcie wymiany zdań z empatyczną Maarit odnajduje bratnią duszę. Dwoje samotnych, łaknących kontaktu z drugim człowiekiem ludzi, szybko odkrywa wspólne pasje. Jedną z nich jest piłka nożna, która stanowiła bardzo ważną część życia, które Maarit spędziła w męskiej skórze.

Z chwilą, gdy przeszłość zaczyna się wkradać do teraźniejszości, życie transseksualnej kobiety zaczyna się jednak komplikować. Czy między nią a Samim miłość narodzi się mimo wszystko? Czy dzięki prawdziwemu uczuciu Maarit poczuje się akceptowana? Czy świeżo upieczonej kobiecie uda się dojść do porozumienia ze światem? Odbudować utracone relacje i – co najważniejsze – stworzyć przestrzeń dla nowego związku?

Simo Halinen – urodził się w Helsinkach w Finlandii w 1963 roku. W 1995 roku ukończył School of Arts, Design and Architecture. Dziś jest aktorem, reżyserem, scenarzystą i pisarzem. W 2004 roku na rynku ukazał się jego literacki debiut – powieść Idänsydänssimpukka. Jej kontynuacja pt. Lemmenomenia trafiła na rynek w 2008 roku. Jako reżyser telewizyjny w 1997 roku Halinen podpisał swoim nazwiskiem film Minerva. W 2001 roku powstał jego pełnometrażowy debiut kinowy Cyclomania. Trzy lata później Halinen zrealizował telewizyjny mini-serial The Girl with a Pig Tale; w 2007 roku na szklane ekrany trafiła też trzyczęściowa czarna komedia Golden Retriever. Powiem ci wszystko (2013) to jego druga kinowa produkcja.

Powiem ci wszystko (Kerron sinulle kaiken/Open Up to Me)
Reżyseria: Simo Halinen
Scenariusz: Simo Halinen
Produkcja: Liisa Penttilä
Zdjęcia: Henri Blomberg
Obsada: Leea Klemola, Peter Franzén, Ria Kataja, Emmi Nivala
Dystrybucja: Aurora Films
W kinach od 23 maja 2014 roku

Dodaj komentarz